Jeśli śledzisz nas na bieżąco, to wiesz, że w ostatnim czasie powstał artykuł na blogu, w którym porównywałam opłaty za konto i kartę w największych bankach oraz opłaty za wypłatę gotówki z bankomatu.

Ten wpis powstał na podobnych zasadach, tym razem jednak porównam 3 najczęstsze wykonywane aktywności z oddziałem w roli głównej. Są nimi:

  • wypłata gotówki 
  • wpłata gotówki 
  • polecenie przelewu

Być może wiele osób w dzisiejszych czasach uznaje za zupełnie zbędne załatwianie czegokolwiek w odziale, jednak nawet takim osobom może zdarzyć się sytuacja, w której będą miały większą ilość gotówki w ręce i będą chciały ją wpłacić na konto.

A może gdzieś będziesz chciał zapłacić gotówką większą kwotę i średnio widzi Ci się wyciąganie kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy z bankomatu? (często są blokady, że można wypłacić maksymalnie 1000zł jednorazowo)

Myślę, że chociażby raz warto zerknąć na te opłaty, bo czasami się zdarza, że są one horrendalnie wysokie. 

Velo Bank

W Veo Banku polecenie przelewu w placówce będzie kosztować Cię każdorazowo 10 złotych. Z wpłatą i wypłatą gotówki jest lepiej, bo za pierwszą w danym miesiącu kalendarzowym nie zapłacisz nic, a dopiero za kolejne takie aktywności zapłacisz 10zł. 

Pekao SA

Ten bank za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale banku w kasie weźmie 8 złotych. Ma jednak możliwość skorzystania z urządzeń samoobsługowych na terytorium oddziału i to nie będzie użytkownika nic kosztować.

W swojej tabeli opłat i prowizji Bank Pekao bierze jeszcze pod uwagę wpłaty i wypłaty gotówki w placówkach partnerskich i tam nie zapłacisz nic, chyba że identyfikacja klienta nie jest dokonywana przy użyciu karty płatniczej debetowej wydanej do rachunku prowadzonego w złotych. Wtedy za wpłatę zapłacisz 0,5% min 3 zł.

Polecenie przelewu złożone w oddziale banku lub w placówce partnerskiej kosztuje 10 złotych.

Santander

Bank Santander przyjął ciekawą strategię. Otóż, pisząc promocje, czytając regulaminy i tabele opłat i prowizji, przyzwyczajona jestem do tego, że osoby młode płacą mniej lub wcale i zawsze mają łatwiejsze warunki promocji. Pozostali (czyli zazwyczaj ci po 26 roku życia) mają więcej zobowiązań i opłat.

Nie tutaj i nie w przypadku wpłaty i wypłaty gotówki w oddziale. Otóż jeśli masz powyżej 26 lat, to nie zapłacisz za te czynności nic, natomiast do 26 roku życia musisz uiścić opłatę w wysokości 10zł.

I to wcale nie jest bez sensu, bo prawdopodobnie bank wychodzi z założenia, że osoby młodsze bez problemu zrobią to we wpłatomacie.

Za polecenie przelewu w placówce każdy bez wyjątku zapłaci 10 zł.

BNP Paribas

W tym przypadku sprawa jest prosta, bo każda z czynności, które biorę w tym wpisie pod uwagę (wpłata, wypłata i przelew) kosztować będą 12 zł. To drugi w kolejności bank, który ma najwyższe opłaty za te usługi.

mBank

mBank trzyma się starej zasady, która mówi, że dla osób młodych wszystko ma być tańsze. I tak jest w tym przypadku, bo za wpłatę i wypłatę gotówki do 24 roku życia nie zapłacisz nic, a w późniejszym czasie będzie to 10 złotych od każdej czynności. Co do polecenia przelewu, to każdy zapłaci 6 złotych i jest to najniższa opłata ze wszystkich banków.

Citi Handlowy 

Ten bank, kolokwialnie mówiąc: pojechał po bandzie. Realizacja polecenia przelewu krajowego w złotych u doradcy w usłudze bankowości telefonicznej CitiPhone oraz w oddziale banku będzie Cię kosztować sporo pieniędzy, bo 30zł. Co najlepsze, polecenie przelewu natychmiastowego kosztuje tyle samo. Na tym nie koniec. Bank zawiesił się na tej kwocie, więc i za każdą wpłatę i wypłatę gotówki weźmie od Ciebie aż 30 złotych. To zdecydowanie niepochlebne pierwsze miejsce wśród opłat.

Millennium 

Tutaj jest o tyle ciekawie, że wpłata i wypłata gotówki dotyczące konta w złotówkach to koszt 11zł, ale już ta sama czynność dotycząca konta walutowego jest zupełnie darmowa. To o tyle dziwne, że zawsze konta w PLN wydawały mi się „mniej problemowe” niż te walutowe. Jeśli bank bierze opłaty, to właśnie najchętniej za operacja na obcych walutach.

Jeśli chodzi o zlecenie przelewu, to zapłacisz za to 11 złotych.

PKO BP

PKO posiada identyczne opłaty, jak Velo Bank. Za przelew standardowy w placówce lub na infolinii zapłacisz 10zł, a za natychmiastowy niewiele więcej, bo 11,99zł. Za pierwszą wpłatę i wypłatę gotówki w placówce nie zapłacisz nic, a za kolejne 10 złotych.

ING Bank Śląski

W ING za wpłatę i wypłątę gotówki w punkcie obsługi kasowej zapłacisz 10 złotych. Ciekawym punktem w tabeli opłat ING jest opłata dodatkowa za wpłatę gotówki z udziałem bilonu w ilości powyżej 500 sztuk w danym dniu kalendarzowymi. Jeśli przekroczysz tę ilość, to dodatkowo będziesz musiał za każde 500 sztuk bilonu dopłacić 30 złotych. Bank dba o swoich doradców w kasie, aby nie spędzili połowy dnia na liczeniu drobnych 🙂

Za realizację polecenia przelewu bank weźmie od Ciebie 9 złotych.

Alior Bank

Za wpłatę i wypłatę gotówki w oddziale oraz placówce partnerskiej nie zapłacisz nic. Ten bank i Santander to jedyne banki nie pobierające za to opłaty.

Jednak korzystając z wpłatomatu w oddziałach banku już będziesz musiał ponieść opłatę w wysokości 0,2% kwoty od każdej transakcji, a min. 1 zł. To ciekawe, bo miałam wrażenie, że wpłatomaty mają na celu odciążenie kolejek do konsultantów, a taka opłata na pewno zniechęca do skorzystania.

Za polecenie przelewu zapłacisz każdorazowo 8 złotych. Ta kwota nie plasuje się na tle pozostałych źle. Jest drugą najniższą kwotą za tę usługę.

Podsumowanie opłat

A na koniec przygotowałam tabelę, w której podsumowałam wszystkie opłaty, jedna po drugiej:

Aktywności w oddziale:Polecenie przelewuWpłata gotówkiWypłata gotówki
Velo Bank10 złpierwsza 0 zł, kolejna 10 złpierwsza 0 zł, kolejna 10 zł
Pekao SA10 zł8 zł8 zł
Santander Bank10 zł0 zł0 zł
BNP Paribas12 zł12 zł 12 zł
mBank 6 zł10 zł 10 zł
Citi Handlowy 30 zł30 zł30 zł
Millennium11 zł11 zł11 zł
PKO BP10 złpierwsza 0 zł, kolejna 10 złpierwsza 0 zł, kolejna 10 zł
ING Bank Śląski9 zł10 zł 10 zł 
Alior8 zł0 zł0 zł

Jak widać nie ma banku, który te usługi miałby całkowicie za darmo. Najlepszą ofertę względem wypłaty i wpłaty gotówki jest Santander, PKO BP oraz Velo Bank, natomiast jeśli chodzi o wykonanie polecenia przelewu w oddziale, to najlepiej wypada mBank, który jako jedyny bierze “jedyne” 6 zł. 

Widać, że wszystke banki stawiają na obsługę online, najlepiej poprzez aplikację i wiadomości w niej lub wideoczat. W następnej kolejności jest infolinia, a dopiero później oddział. Czasem jednak nie da się uniknąć tej wizyty, dlatego warto mieć na uwadze powyższe opłaty.