1. Dlaczego banki organizują takie promocje?
To dla nich najprostsza forma przyciągnięcia Twojej uwagi. Oferty poszczególnych banków różnią się od siebie tak nieznacznie, że bez tej dodatkowej zachęty w postaci kilkuset złotych premii, pewnie nigdy byśmy nie przechodzili z jednego banku do drugiego. A im zależy na pozyskiwaniu nowych klientów. Bardzo zależy.
Organizując taką akcję z bonusem na start, bank liczy że spodoba Ci się jego oferta, że przyzwyczaisz się do korzystania z jego aplikacji i że po spełnieniu warunków promocji, zostaniesz z nimi na dłużej. Mają nadzieję, że za jakiś czas skorzystasz z ich innego produktu np. weźmiesz u nich kredyt hipoteczny, na którym dobrze zarobią.
2. Czy jest tu jakiś haczyk?
Jesteśmy tutaj, aby prześwietlać dla Ciebie regulaminy poszczególnych promocji i wyłapywać wszystkie zagrożenia. Na szczęście banki wiedzą, że w dzisiejszym świecie nikt nie złapie się już na „mały druczek” i tworzą zasady promocji w bardzo przejrzysty sposób.
Wbrew pozorom, im również zależy abyś zdobył bonus startowy w promocji, został zadowolonym klientem i korzystał z ich produktów przez kolejne lata. Ukryte haczyki tylko by to wszystko popsuły i banki mają tego świadomość.
3. Kto może brać w tym udział?
Zdecydowana większość dostępnych promocji, to oferty specjalne dla nowych i powracających klientów. W takich akcjach bonusy są najbardziej atrakcyjne.
Za każdym razem bank podaje datę graniczną, która mówi czy dana osoba otwierając konto ponownie, dostanie za to bonus, czy nie. Zazwyczaj ten okres wykluczenia obejmuje od 12 miesięcy do 3 lat.
4. Co znaczy, że nagrody w promocji są gwarantowane?
Oznacza to, że są bonusy w każdej promocji są wpisane „na sztywno” w regulaminie i nie podlegają żadnym konkursom ani losowaniom. Zwyczajnie, wykonujesz na koncie określone w regulaminie aktywności i dostajesz za to zapisaną tam premię.
5. Na czym polega zakładanie konta „na selfie”?
To nowoczesna metoda weryfikacji tożsamości poprzez biometrię. Polega to na skanowaniu twarzy i porównywaniu tego skanu twarzy ze zdjęciem w Twoim dowodzie osobistym, który załączasz do banku. Jeżeli te zdjęcia się zgadzają, to bank otwiera konto bez fizycznej wizyty w placówce.
Jedyne co jest wymagane to dobre oświetlenie. Nie da się zweryfikować tożsamości w ciemnym pokoju, w którym w kamerze nie widać Twojej twarzy. Polecam też wykonywać taką weryfikację na tle ściany, aby w kadrze nie pojawiła się za plecami inna osoba, bo wtedy weryfikacja zostanie odrzucona.
6. Ile czasu zajmuje korzystanie z promocji bankowych?
Samo założenie konta bankowego przez internet (np. poprzez wspomnianą powyżej biometrię) to zazwyczaj 15-30 min. max. Dalsze zaangażowanie czasowe zależy od poszczególnej promocji i warunków, jakie trzeba w niej spełnić – najczęściej są to po prostu płatności kartą, które i tak robisz na co dzień i kilka przelewów lub logowanie do aplikacji mobilnej.
Doświadczenia naszego zespołu pokazują, że udział w promocji bankowej, zajmuje zazwyczaj nie więcej niż 30min. miesięcznie, a można za to zdobyć dobrych kilkaset złotych.
Od ilość nakładów czasowych, ważniejsza jest tutaj sumienność i wykonywanie aktywności w określonych terminach. Aby było to łatwiejsze, do każdego opisu promocji dodajemy ściągę PDF w postaci checklisty kroków do odhaczenia.
7. Jak długo trzeba mieć otwarte konto po odebraniu premii?
Nie ma tutaj żadnych długoterminowych zobowiązań, ani opłat za wcześniejsze zerwanie umowy, jakie można spotkać przy abonamentach na telefon.
Zakładasz w promocji konto bankowe, wykonujesz zapisane w regulaminie aktywności, odbierasz obiecane bonusy i… sam możesz zdecydować co zrobić dalej. Jeśli konto Ci się spodoba, możesz zostać w tym banku na dłużej. Jeśli nie, nikt nie będzie się gniewał, jeśli zamkniesz konto.
8. Dlaczego na stronie banku nie ma takiej promocji?
Nie wszystkie promocje są organizowane bezpośrednio przez sam bank. Zdarza się, że banki zatrudniają agencje reklamowe, aby dla nich taką akcję zorganizowali i wtedy nie jest ona publikowana na stronie głównej banku.
9. Co jeśli zapomnę wykonać jakiegoś warunku w promocji?
Pominięcie jakiegoś warunku promocji to nie koniec świata. Zdarza się najlepszym. Nie ma też za to żadnej strasznej kary czy dodatkowych opłat.
Kiedy coś takiego Ci się przydarzy, to koniecznie zajrzyj do regulaminu promocji. Albo napisz do nas – chętnie pomożemy! Często premia przyznawana jest przez bank w kilku częściach (np. za każdy miesiąc osobno), więc nadal możesz mieć szansę zdobyć bonus za kolejne aktywności.
10. Czy można zdobyć premię z więcej niż jednego banku?
Tak, jak najbardziej.
Nie ma w Polsce zakazu posiadania więcej niż jednego konta. Osoby, które regularnie korzystają z promocji bankowych, szybko zaczynają zauważać drobne korzyści dostępne w poszczególnych bankach. Jeden ma lepszą aplikację, drugi oprocentowanie dla oszczędności, a jeszcze inny darmowe wypłaty z bankomatów – można korzystać z tego równolegle.
11. Ile można na tym zyskać?
Tak naprawdę, wszystko zależy od Twojego zaangażowania i oferty, którą wybierzesz. Bonus za założenie jednego konta i wykonanie na nim zadanych aktywności to od 200zł do nawet 700zł.
Jeśli w ten sposób zdecydujesz się sprawdzić oferty kilku różnych banków, na Twoje konto wpadnie odpowiednio więcej… a kwotę tę można zwielokrotnić zachęcając do udziału swoją rodzinę – męża/żonę, rodzeństwo, rodziców, dziadków.
Rekordziści piszą nam nawet o zdobytych kwotach rzędu 5000-6000zł rocznie.
12. Czy muszę zapłacić podatek od zdobytej nagrody?
Nie. Nagrody w tych promocjach organizowanych przez banki podlegają pod przepisy „o sprzedaży premiowej” i są całkowicie zwolnione z podatku.