W dzisiejszych czasach banki bardzo intensywnie walczą o naszą uwagę i wręcz bombardują nas promocjami. Mimo wszystko, nadal spotykam się w komentarzach z ogromną grupą osób, która nie rozumie jak to działa i wciąż powtarza 5 mitów i uprzedzeń o tej branży. Dziś raz na zawsze rozprawię się z nimi wszystkimi i na końcu odpowiem na nurtujące wiele osób pytanie „Dlaczego miałbym ufać Banklovers skoro oni na tym zarabiają?” – zaczynajmy!
MIT #1 – „Promocje bankowe to scam”
Ten popularny MIT jest efektem tego, że wiele osób w przeszłości „sparzyło” się na obietnicach jakichś internetowych oszustów (albo słyszało o takich oszustwach w telewizji) i teraz wszystko co wygląda dla nich na zbyt piękne, aby było prawdziwe – nazywają od razu scamem.
Należy jednak oddzielić grubą kreską wszystkie nielegalne działania mające na celu wyłudzić nasze dane osobowe, od legalnych promocji bankowych, organizowanych przez wielkie (kontrolowane prawnie) instytucje i za każdym razem zawierających regulamin promocji i jasne zasady uczestnictwa.
MIT #2 – „To zbyt skomplikowane”
Często ludzie są zniechęceni do korzystania z promocji, bo obawiają się, że spełnienie warunków jest skomplikowane i wymagające – ale to tylko ich niepotrzebne uprzedzenie.
Zdarzają się oczywiście banki, które wymagają bardzo angażujących czynności jak np. przeniesienie wynagrodzenia, jednak o każdym takim warunku wiesz już z góry i możesz zdecydować czy skorzystać z takiej promocji, czy nie.
No właśnie! Bo banki też konkurują w tej kwestii między sobą i starają się dopasować warunki promocji tak, aby zachęcić jak najwięcej osób do skorzystania z oferty. Dlatego wiele promocji oferuje dość łatwe warunki, które można łatwo spełnić w codziennym życiu np. przelewy albo płatności kartą.
MIT #3 – „One są tylko dla nowych klientów”
Trzecim mitem, który chcę rozwiać, jest przekonanie, że promocje bankowe są dostępne jedynie dla nowych klientów. Oczywiście jest to częściowo prawda, ale tylko częściowo.
Za każdym razem w regulaminie promocji (i na naszej stronie) możesz przeczytać kto może skorzystać z danej okazji. Najczęściej są to właśnie nowi klienci ORAZ klienci powracający, którzy zamknęli konto przed podaną datą.
Ten okres między zamknięciem konta, a możliwością ponownego skorzystania z promocji nazywamy karencją i w zależności od banku wynosi on zazwyczaj od 12 miesięcy do nawet 3 lat. Oznacza to, że jeśli zostaniesz z nami wystarczająco długo, to zanim skorzystasz z promocji dostępnych we wszystkich bankach, prawdopodobnie będziesz mógł ponownie skorzystać z promocji w tych, które były Twoim wyborem na początku przygody.
W tym punkcie warto wspomnieć również o promocjach dla aktualnych klientów – które oferują zazwyczaj niższe premie, ale są miłym dodatkowym zyskiem, oraz promocjach „na utrzymanie klienta”, które wiele z banków proponuje w momencie złożenia wypowiedzenia rachunku.
MIT #4 – „Szkoda na to czasu”
Na pierwszy rzut oka promocje bankowe mogą wydawać się skomplikowane, zawiłe i wymagające poświęcenia na nie wiele czasu. Wystarczy jednak 15 minut zagłębienia się w temat, aby stwierdzić że w zasadzie całość sprowadza się np. do otwarcia konta bankowego i kilku czy kilkunastu płatności kartą, które i tak już robisz na co dzień.
W dodatku całość możesz sobie ułatwić korzystając ze ściągi PDF, którą dołączamy do każdego naszego artykułu. Możesz ją wydrukować i odhaczać krok po kroku, wszystkie aktywności wymagane w promocji – bez potrzeby ciągłego wracania do regulaminu promocji.
Moja praktyka pokazuje, że udział w promocji bankowej zajmuje 15-30 min. miesięcznie, a zgarnąć można każdorazowo kilkaset złotych premii. Uważem, że bilans wychodzi tutaj mocno na plus.
MIT #5 – „Wy na tym zarabiacie, więc na pewno koloryzujecie”
Niektórzy mogą mieć przekonanie, że korzystając z linków afiliacyjnych i zarabiając na promowaniu ofert bankowych stajemy się nachalnym sprzedawcą, który ściemnia, aby tylko zyskać. Nic bardziej mylnego.
Po pierwsze, mamy pełną dowolność wyboru spośród banków udostępniających linki afiliacyjne i wybieramy te oferty, które są naprawdę dobre. Po drugie, chcemy z naszą społecznością budować długotrwałą relację, więc gdybyśmy sztucznie zachwalali słabą ofertę, to szybko stracilibyśmy Wasze zaufanie. Po trzecie, ludzie nie są naiwni i potrafią sami ocenić poszczególne oferty – widzimy wyraźnie w statystykach, że największym zainteresowaniem cieszą się te najlepsze propozycje, a to tylko bardziej skłania nas do wyszukiwania najlepszych bankowych perełek, aby przyciągnąć na stronę więcej osób.
Każda promocja się czymś różni i jest lepiej dopasowana do innej grupy osób. Naszym zadaniem jest jedynie te korzyści podkreślić i Wam pozostawić wybór, czy to jest coś dla Was.
Zanim koniec…
W świecie promocji bankowych, w którym mitów i wątpliwości nie brakuje, warto trzymać się jednej podstawowej zasady – być ciekawym i sprawdzić wszystko, zamiast powtarzać zasłyszane gdzieś uprzedzenia.
Wszystko jest dla ludzi, a najlepsze okazje bankowe mogą pozwolić dobrze zarobić bez dużego nakładu pracy. Dokładnie tak jak w poniższych – rekomendowanych – promocjach:
Powtarzaj te 3 łatwe czynności na nowym koncie osobistym i zgarnij 590zł od banku BNP Paribas
Nazwa promocji: „Dobry wpływ”
[ZŁAP 700 ZŁ] Santander rozdaje pieniądze! Sprawdź, jak łatwo zyskasz 700 zł
Nazwa promocji: „Zgarnij 600zł za aktywność + program poleceń”
Oto jak sprytnie płacić za zakupy kartą kredytową Citibanku i zgarnąć za to okrągłe 1200zł [instrukcja]
Nazwa promocji: „Zaserwuj sobie kartę kredytową Citibank”
Nazwa promocji: „Zaserwuj sobie kartę kredytową Citibank”
[Promocja trwa do 30.09.2024] Citi Handlowy zaskakuje nawet nas! To kolejna świetna promocja organizowana przez ten bank, a wysokość bonusu szybuje w górę. Na tle konkurencji to prawdziwa petarda, bo to bezapelacyjnie najwyższy możliwy bonus do zgarnięcia.
A jakie jest Twoje zdanie?
Co myślisz? Czy któryś z punktów rzucić dla Ciebie nowe światło na zagadnienia związane z promocjami bankowymi? A może coś byś dodał/a do tej listy? Podziel się w komentarzu swoim punktem widzenia.
Ja szukałam konta oszczędnościowego albo lokaty, ale jak zaczęłam czytać o ofertach promocyjnych to się mocno zdziwiłam. Przykład z Velobanku: na koncie 7%, żeby otrzymać 100zl w miesiąc to trzeba włożyć ponad 20 tysięcy oszczędności. Te same 100zł można otrzymać w ramach zwrotu za 1000zl wydanych na zakupy np spożywcze. Różnica jest taka, że tego tysiaka i tak się wyda, a 20 tysięcy nie każdy ma.
To prawda – jak przeliczyć jak dużo pieniędzy trzebaby mieć na koncie oszczędnościowym, żeby zdobyć te kilkaset złotych co są z promocji to idzie się mocno zdziwić 🙂