Błogosławieństwo czy przekleństwo? Wygoda, czy poważne zagrożenie? To pytania, które pojawiają się najczęściej w kontekście promocji kart kredytowych. Jaka jest prawda?

Są to najbardziej popularne promocje, zapewne ze względu na wysokie premie i najkorzystniejsze bonusy. Dzisiaj powiem Ci, jak odpowiedzialnie i bezpiecznie brać udział w promocjach z kartami kredytowymi.

Co kryje się za świetnym bonusem jak np. smartfon, voucher na zakupy do Lidla czy wysoka premia w gotówce w zamian za korzystanie z karty kredytowej? Na co musisz być przygotowany? Nadszedł czas, aby odkryć karty.

Chcę Ci pokazać jak działają karty kredytowe, kto może o nie wnioskować i jak korzystać z nich odpowiedzialnie. W końcu chodzi o to, żeby zarabiać, a nie płacić prowizje czy odsetki.

Karta kredytowa – poznaj ją lepiej

Zanim przejdziemy do omówienia, jak korzystać z karty kredytowej odpowiedzialnie i bezpiecznie, warto wiedzieć, czym w ogóle jest i jak działa.

Karta kredytowa powstała w Stanach Zjednoczonych, aby pomóc obsługiwać odroczone płatności (czyli „kup teraz, zapłać później”). W Polsce znamy to jako zakupy „na zeszyt” lub „na krechę” – znany i lubiany sposób załatwiania pilnych zakupów, kiedy portfel świeci pustkami. Popularny jeszcze kilkanaście lat temu – teraz właściwie niedostępny.

Choć w sumie… jeszcze nie tak dawno wstąpiłam po drodze ze spaceru do najbliższego sklepiku kupić masło. O zgrozo, dopiero po nabiciu na kasę zorientowałam się, że nie wzięłam telefonu, karty ani dokumentów. Upss.

Przeprosiłam sprzedawcę, chciałam zrezygnować, na co usłyszałam pytanie: „To może na zeszyt zapiszę? Odda pani następnym razem”. Mało co mogło mnie tak zdziwić. Skorzystałam, wzięłam masło, a rachunek uregulowałam przy najbliższej okazji.

Karta kredytowa działa podobnie jak „zeszyt”. Przez cały miesiąc robisz zakupy, za które płaci bank w ramach limitu, który otrzymałeś. Po miesiącu otrzymujesz zestawienie wszystkich transakcji. Wiesz dokładnie, ile musisz zwrócić i ile masz na to czasu.

Każdy bank ustala swój okres bezodsetkowy. Najczęściej to 20-30 dni od daty wystawienia wyciągu, kiedy spłacając całą wykorzystaną kwotę nie zapłacisz żadnych odsetek.

Wówczas płacisz tylko za zakupy, które i tak robisz codziennie, a nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów. Tak samo, jak w osiedlowym sklepiku, kiedy weźmiesz coś „na zeszyt” – jeśli zwrócisz w umówionym terminie, to nikt się nie gniewa i z „zeszytu” można korzystać dalej.

Czy każdy może mieć kartę kredytową?

Tak jak wspomniałam wcześniej, wydając Ci kartę kredytową, bank powierza Ci swoje pieniądze w ramach limitu. Co za tym idzie, bank proponuje wydanie takiej karty jedynie osobom, które mają pozytywną historię kredytową. Oznacza to, że spłacają wszystkie swoje zobowiązania na czas, nie mają komornika ani zaległych płatności zgłoszonych do Biura Informacji Kredytowej.

Dodatkowym wymogiem banku jest zdolność kredytowa, czyli udokumentowane wpływy na konto – wynagrodzenie, emerytura, renta – każdy bank ma tutaj swoje wymagania. Jeśli więc pracujesz, jesteś na emeryturze lub rencie, regularnie płacisz swoje rachunki – to możesz wnioskować o kartę kredytową.

Czy karta kredytowa w ogóle może być bezpieczna?

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Niestety wciąż pokutuje opinia, że używanie karty kredytowej zawsze kończy się spiralą długów, a każde zakupy – wizytą komornika. Czy powinieneś w to wierzyć?

Powiem Ci prawdę. Z kartą kredytową jest jak ze wszystkim w życiu. Wszystko zależy od tego, jak będziesz jej używał. Przykładowo, jeździsz autem. Normalnie jest to środek lokomocji, który może znacznie ułatwić życie.

Z drugiej strony nieodpowiedzialny lub pijany kierowca może z tego zrobić bardzo niebezpieczną broń – zabić lub skrzywdzić nie tylko siebie, ale i innych. Czy z tego powodu unikasz samochodów jak ognia?

Raczej trudno to sobie wyobrazić. Musiałbyś nie wychodzić w ogóle z domu. W końcu idąc chodnikiem również możesz paść ofiarą pirata drogowego.

Podobnie jest z kartą kredytową. Sama w sobie jest kawałkiem plastiku, który służy do płacenia za codzienne zakupy. I tak je robisz – w końcu musisz coś jeść, w coś się ubrać, chodzisz pewnie do kina lub tankujesz auto.

W promocjach z kartą kredytową wcale nie chodzi o to, żeby wydać dodatkowe pieniądze, zrobić jakieś mega zakupy, których wcale nie potrzebujesz. Wystarczy, że zamiast płacić kartą debetową na co dzień, skorzystasz z karty kredytowej, a potem uzupełnisz wydaną kwotę.

W ten sposób dla Ciebie nic się nie zmienia – i tak wydałbyś te pieniądze na swoje potrzeby – a spełniasz warunek promocji i zyskujesz świetny bonus bez zbędnego wysiłku.

Zasady bezpiecznego korzystania z kart kredytowych

Pisząc ten artykuł zastanawiałam się, jak przekazać Ci proste i krótkie zasady bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z karty kredytowej. W międzyczasie okazało się, że to temat – rzeka, który zawiera w sobie mnóstwo różnych aspektów.

Jest jednak kilka kluczowych zasad, które powinieneś przestrzegać, aby zarabiać na promocjach z kartą, a nie płacić odsetki i prowizje. O czym powinieneś pamiętać.

#1. Kiedy bezpiecznie wnioskować

Karta kredytowa jest świetnym i pożytecznym wynalazkiem dla osób, które potrafią zarządzać swoimi finansami. To wygodna i bezpieczna metoda płatności. Jeśli jednak masz tendencję do impulsywnych zakupów i wydawania więcej, niż jesteś w stanie spłacić – lepiej zrezygnuj.

#2. Czytaj dokładnie warunki promocji

Biorąc udział w promocji z kartą kredytową, upewnij się, jakie są warunki. Sprawdź, czy musisz posiadać i utrzymać kartę przez jakiś konkretny czas, czy tylko do momentu otrzymania bonusu. Sprawdź dokładnie, na jakich warunkach możesz zrezygnować z karty.

#3. Sprawdź dokładnie opłaty

Zdarza się, że bank pobiera opłatę za wydanie lub użytkowanie karty kredytowej. Dokładnie opisujemy te warunki w każdym artykule, jednak pamiętaj, aby przeczytać tabelę opłat i prowizji przed podpisanie umowy o kartę. Wówczas będziesz wiedział, na co się decydujesz.

#4. Sprawdź i zapisz sobie te daty

Podpisując umowę o kartę sprawdź dokładnie, którego dnia miesiąca kończy się okres rozliczeniowy. Zapisz to sobie w telefonie, jako przypominajkę co miesiąc.

Te informacje znajdziesz w umowie o kartę oraz w bankowości elektronicznej. Daty są też wyszczególnione na każdym wyciągu z karty. Po tym dniu masz zazwyczaj 20-26 dni na spłatę całości zadłużenia. Jeśli przegapisz – bank może naliczyć odsetki.

#5. Spłacaj kartę w całości

Wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli nie spłacisz karty w całości w okresie bezodsetkowym, dokładnie w takiej kwocie, jaka jest widoczna na wyciągu, bank naliczy Ci odsetki nie tylko od brakującej kwoty, ale od całości zadłużenia. Podam Ci przykład.

Jeśli w kwietniu zrobisz zakupy kartą kredytową na kwotę 2500 zł, natomiast spłacisz 2300 zł w okresie bezodsetkowym – bank naliczy Ci odsetki od całości, nie tylko od brakujących 200 zł.

Odsetki na karcie kredytowej bywają bardzo dotkliwe (ok. 13-15% w skali roku). Musisz na to bardzo uważać i rozważnie wybrać limit karty.

#5. Unikaj transakcji gotówkowych

Karta kredytowa została stworzona do transakcji bezgotówkowych, czyli płatności w sklepach i Internecie. Wypłaty gotówki z bankomatów, przelewy z karty kredytowej na konto są bardzo kosztowne – prowizje dość dotkliwe (nawet kilkanaście lub kilkadziesiąt zł).

Dodatkowo wypłata z bankomatu w większości kart powoduje, że bank od razu nalicza prowizję za taką transakcję, bez względu na okres bezodsetkowy.

#6. Ustaw limit transakcji na karcie

Doskonale wiesz, ile dziennie wydajesz pieniędzy. Dla bezpieczeństwa i samodyscypliny możesz ustawić sobie dzienny limit transakcji. Limit łatwo ustawisz w bankowości internetowej.

Jeśli bank ma taką możliwość, ustaw również limit 0 zł na transakcje gotówkowe. Dzięki temu unikniesz pokusy wypłaty z bankomatu i dodatkowych prowizji.

#7. Chroń dane karty i nie rozstawaj się z nią

To już absolutna podstawa, ale trzeba o niej wspomnieć. Pamiętaj, by PIN do karty zapisać sobie w bezpiecznym miejscu (nie na karcie ani w telefonie pod hasłem „PIN do karty” 😉 ).

Kiedy płacisz kartą, stosuj raczej płatności zbliżeniowe i nie pozwalaj nikomu zabrać Ci karty, aby dokonać płatności np. na zapleczu. (Nie jest to wyssane z palca, zdarzyło mi się to jakiś czas temu w barze).

Jeśli zgubisz kartę, lub stracisz ją z oczu, natychmiast ją zastrzeż na wszelki wypadek.

Czy karty kredytowe mają jakieś zalety?

Gdyby nie miały żadnych zalet, już dawno zniknęłyby z rynku. Tymczasem korzysta z nich ponad 6 milionów Polaków (dane na koniec 2019 roku). Ponieważ sama korzystam, mogę Ci powiedzieć jakie ja widzę zalety korzystania z karty kredytowej:

  • płatności są wygodne i bezpieczne – zwłaszcza w dobie koronawirusa. Nie dotykasz pieniędzy, na które mógł naprychać ktoś zakażony. Dodatkowo nie musisz szukać bankomatu i wypłacać pieniędzy.
  • Sama korzystam z aplikacji GooglePay, gdzie mam podpiętą kartę kredytową, więc nawet jeśli zapomnę portfela, a mam ze sobą telefon, nie muszę rezygnować z zakupów.
  • Korzystanie i regularne spłacanie karty kredytowej buduje Twoją pozytywną historię kredytową. Jeśli będziesz potrzebować kredytu hipotecznego lub gotówkowego – możesz liczyć na bardziej atrakcyjne warunki.
  • Jest bezpieczniejsza niż portfel z banknotami. Jeśli ktoś ukradnie Ci torebkę z pieniędzmi – to tracisz je bezpowrotnie. Kartę możesz szybko zastrzec i nic nie tracisz.
  • Wiele banków oferuje dla swoich klientów programy premiowe lub moneybacki – zwrot części za zakupy oraz atrakcyjne rabaty w określonych miejscach.
  • Jeśli na tydzień przed wypłatą zepsuje Ci się komputer lub telefon – dzięki karcie kredytowej masz poduszkę finansową.

Podsumowanie

Będzie bardzo krótkie. Wszystko jest dla ludzi i podobnie jest z kartą kredytową. Wystarczy poznać podstawowe zasady i korzystać z niej odpowiedzialnie.

Wtedy – zamiast płacić bankom – to Ty zgarniasz fajne bonusy w promocjach. A my Ci w tym pomożemy opisując je bardzo dokładnie. Podobnie jak te poniżej, które proponuję Ci na dobry początek:

[Tylko do 31.05] Zdobądź proste 500 zł od Santander. Szczegóły poniżej

Nazwa promocji: „400zł na dobry początek”
Nazwa promocji: „400zł na dobry początek”

[Trwa do 31.05.2024r.] Początek maja przyniósł świetną wiadomość, o wznowieniu kultowej promocji dla nowych i powracających klientów w Banku Santander. Teraz, nadal możesz zdobyć okrągłe 500zł, ale na jeszcze łatwiejszych zasadach!

Nowa odsłona: Zgarnij 650zł za aktywne korzystanie z konta osobistego w VeloBanku

Nazwa promocji: „STARTUJ Z VELOKONTEM – EDYCJA 1/2024”
Nazwa promocji: „STARTUJ Z VELOKONTEM – EDYCJA 1/2024”

[Trwa do 31.07.2024]. Oto kolejna promocja od VeloBank – jednak tym razem bank zmienił zasady gry. Nadal do zgarnięcia jest aż 650 złotych z tą różnicą, że pierwsze 60zł dostaniesz już w 2 dni robocze od otwarcia konta.

Za 15 płatności kartą z nowego konta osobistego dostaniesz 200zł od Pekao S.A. (+7% na koncie oszczędnościowym)

Nazwa promocji: „Otwórz konto na selfie i otrzymaj nagrodę – edycja 12”
Nazwa promocji: „Otwórz konto na selfie i otrzymaj nagrodę – edycja 12”

[Promocja trwa od 4.04.2024r. do 13.06.2024r.] To kolejna edycja lubianej przez czytelników promocji Banku Pekao S.A. I co ciekawe – jej atutem nie jest wysokość bonusu (bo wiemy, że w innych bankach są wyższe), ale za to niesamowicie proste warunki.