Przelew natychmiastowy to możliwość przesłania pieniędzy na inne konto ze skutkiem natychmiastowym. Nie musisz czekać na sesje księgowania przelewów, które odbywają się zazwyczaj tylko 3 razy w ciągu dnia i tylko od poniedziałku do piątku. 

Kiedy Ci się przyda?

Wybierając swój główny bank, nie zawsze w pierwszej kolejności myślimy o kosztach takiego przelewu. Częściej skupiamy się na warunkach bezpłatności konta i karty oraz ewentualnych kosztach, gdybyśmy zapomnieli ich wykonać.

I słusznie, bo wiadomo, że karty używa się nawet codziennie. Jednak zdarzają się sytuacje losowe, w których taka opcja przelewów natychmiastowych może Cię uratować i warto wiedzieć ile taki przelew natychmiastowy kosztuje w Twoim banku.

Przyda się w momencie, gdy zapomniałeś zapłacić ratę kredytu, a każdy dzień zwłoki to dodatkowe odsetki lub gdy chcesz skorzystać z jakiejś wyjątkowej okazji zakupowej.

A może ktoś jest w kryzysowej sytuacji i potrzebuje gotówki na już, a Ty go możesz wesprzeć z drugiego końca kraju? Możliwości jest sporo… 

BlueCash czy Express Elixir?

Zanim jeszcze przedstawię Ci dostępność tej opcji oraz jej koszt chciałabym poświęcić dosłownie kilka zdań na pojęcia systemu BlueCash oraz systemu Express Elixir. Obecnie w Polsce wyłącznie te dwa systemy obsługują płatności natychmiastowe, które są dostępne bezpośrednio w bankach. 

Express Elixir to system opracowany i wdrożony przez Krajową Izbę Rozliczeniową (na pewno kojarzysz Elixir również ze standardowych przelewów).

Natomiast BlueCash to system stworzony przez prywatną firmę BlueMedia. Oczywiście powstał na podstawie zgody Prezesa Narodowego Banku Polskiego oraz jest stale nadzorowany przez NBP, w związku z tym jest całkowicie bezpieczny i legalny. 

Tak naprawdę dla Ciebie jako użytkownika nie ma najmniejszego znaczenia, który z systemów używa bank. Znaczenie będzie miało wtedy, gdy np. jeden z systemów będzie działał w banku 24/7, a drugi tylko od poniedziałku do piątku. Po to też stworzyłam zestawienie, które pokaże Ci ich dostępność w każdym z banków.

W którym banku przelewy natychmiastowe są najtańsze?

No to czas na przyjrzenie się bankom i ich ofertom dotyczących opcji przelewów natychmiastowych.

BankKontoDostępność Systemu ElixirDostępność Systemu BlueCashOpłata
Santander Konto Jakie Chcę24h/724h/70 zł
BNP ParibasKonto Otwarte na Ciebieod pn do pt w godz: 6:00-20:00od pn do pt w godz: 7:00-20:005 zł
MillenniumKonto 360º i 360 Studentº24h/7od pn do pt w godz: 8:00-17:305 zł
PKOKonto za Zero/Konto dla Młodych24h/7od pn do ndz w godz: 6:00-22:304,99 zł
PekaoKonto Przekorzystnecały tydzień z 30-minutową przerwą w godz. 3:00 – 3:30cały tydzień z godzinną przerwą w godz. 3:00 – 4:005 zł
Alior BankKonto Jakże Osobistecały tydzień z 10-minutową przerwą w godz. 23:55 – 00:0524h/75 zł (ale można wybrać korzyść do konta oferującą pierwsze 5 takich przelewów miesięcznie za darmo) 
Citi HandlowyCitiKonto24h/7NIE0 zł – pierwsze 3 przelewy w miesiącu (następne 5zł)
mBankeKonto osobiste24h/724h/75 zł
INGKonto z Lwem Direct/Mobi24h/724h/75 zł
Credit AgricoleKonto dla Ciebie24h/724h/75 zł
Koszty przelewów natychmiastowych aktualne na dzień publikacji artykułu tj. 22.03.2022r

Niby to samo, a jednak nie. Jeśli zależy Ci na tego rodzaju przelewach i będziesz ich często używać, możesz zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy wybierając bank, który ma je darmowe (lub ma darmowych kilka pierwszych przelewów).

Natomiast korzystając z tej opcji sporadycznie kwota za jednorazową usługę nie jest droga. Dlatego też ciągle powtarzam, że wybór zależy od Twoich potrzeb.

Wyjątki od reguły

Warto pamiętać, że przelewu natychmiastowego nie wykonasz do takich instytucji jak ZUS, urząd skarbowy czy organy celne. Do tego każdy bank ma swoje ograniczenia dotyczące kwot takich przelewów, np. dla PKO BP będzie to tylko 3 tys zł, dla Banku Santander będzie to maksymalnie 20 tys zł, zaś w ING będzie to suma aż 100 tys zł. 

Obecnie jedynie trzy banki komercyjne nie oferują opcji przelewów natychmiastowych w żadnym z dostępnych dwóch systemów. Są to: Aion Bank, Plus Bank oraz Toyota Bank.

Krótkie podsumowanie

Można więc stwierdzić, że przelewy natychmiastowe stały się w dzisiejszych czasach pewnego rodzaju standardem. Jak jednak widzisz w każdym banku wygląda to inaczej. Ważne, że jest w czym wybierać. A na tym wybieranie się nie kończy.

Kiedy już stwierdzisz, który bank najbardziej Ci odpowiada pod względem tej możliwości, możesz zawsze sprawdzić, czy jest aktualna jakaś promocja bankowa, w której można zyskać dodatkowo kilka stówek na dobry początek.

I tak na przykład Santander często organizuje różne promocje, najczęściej z premią gotówkową za założenie konta – tutaj możesz sprawdzić co aktualnie oferuje.

I wiesz co jest najfajniejsze? Że jak już dostaniesz bonusowy przelew za spełnienie warunków promocji, to będziesz mógł przelać je sobie na swoje konto główne darmowym przelewem natychmiastowym 🙂