Ostatnio otrzymaliśmy od Was wiele pytań dotyczących promocji Citi Handlowy, a dokładnie kroku dotyczącego wymiany waluty.

Jest to łatwiejszy warunek do wyboru z dwóch przedstawionych, bo jeśli nie wymiana, to pozostaje tylko wpływ z tytułu wynagrodzenia. A jak wiemy, nie każdy ma ochotę bawić się w zmienianie numeru konta w pracy, tym bardziej jeśli konto jest otwierane tylko dla promocji. 

Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych czytelników postanowiliśmy opisać, krok po kroku proces zamiany walut tak, by udział w promocji był jeszcze łatwiejszy.

Być może przyda Ci się ta instrukcja również w innym przypadku, tutaj jednak wezmę pod uwagę warunek promocji Citi Handlowy, który brzmi tak:

wykonaj za pośrednictwem modułu Citi Kantor (w bankowości elektronicznej lub w aplikacji mobilnej Banku) zlecenia walutowe na łączną kwotę 2 000 PLN lub jej równowartość w innej walucie

Moja instrukcja będzie dotyczyła wymiany walut przez bankowość internetową na komputerze.

KROK #1 Wybierz swój sposób

Do wymiany możesz do tego warunku podejść na dwa sposoby:

  • możesz wymienić walutę na inną (zazwyczaj początkową walutą jest PLN) i już nie wracać do złotówek
  • możesz zrobić szybką wymianą np. PLN/EUR i od razu zmienić z powrotem na złotówki

Pierwszy przypadek sprawdzi się, jak akurat miałeś zamiar zdywersyfikować waluty swoich oszczędności lub wybierasz się na zagraniczne wakacje. A może po prostu chcesz mieć w gotowości na swoim koncie również inne waluty. W tym przypadku sprawa jest jasna, bo wymieniasz kwotę 2000 złotych i warunek masz spełniony.

Moja rada: Gdy spełniam warunki, zawsze robię to z lekką górką. Czyli jeśli mam wydać 300zł kartą, to wydam 320. Jeśli mam wykonać 5 płatności BLIKiem, to wykonam ich 6-7. I, nawiązując do dzisiejszego tematu, gdy mam wymienić 2000 zł, to wymieniam 2010 zł. Nie jest to koniecznie, ale ja osobiście jestem spokojniejsza.

W drugim przypadku chodzi tylko i wyłącznie o spełnienie warunku promocji, bo nie ma innej sytuacji, w której miałoby to sens. Tutaj jednak często odpowiadałam na pytania: to ile wymieniać?

Nie mam jednej odpowiedzi na to, bo kurs walut jest rzeczą zmienną, natomiast na 100% nie wystarczy przelać 1000zł, bo musisz pamiętać, że za taką szybką transakcję tam i z powrotem zapłacisz przez spread walutowy (czyli różnicę pomiędzy ceną sprzedaży, a ceną kupna).

Łatwo to jednak sobie policzyć. Weź na tapetę walutę, którą jesteś zainteresowany. Np. PLN/EUR. W momencie pisania tego artykułu tak wyglądały ceny:

Spread (różnica), o którym pisałam wynosi tu 0,0447 zł, czyli niecałe 5 groszy.

Z mojego doświadczenia wynika, że jeśli wymienisz 1100zł to będzie to kwota, która spokojnie spełni warunki promocji. W tym wypadku wyszłoby:

1100zł / 4,7023 = 231,73 eur

I zmieniając z powrotem na złotówki:

231,73eur * 4,7023 = 1089,64 zł

Warunek masz spełniony, bo wymieniłeś 1100zł oraz 1089,64zł, co daje razem 2 189,64zł.

Koszt wykonania tego warunku to 10,36zł. Myślę, że warte zachodu, bo w promocjach Citi zazwyczaj można zgarnąć kilkaset złotych.

No to skoro już znasz dwa podejścia do wymiany i wybrałeś już ten odpowiedni dla siebie, to przejdźmy do wiedzy praktycznej, czyli w jaki sposób wykonać zlecenie w Citi Kantorze.

KROK #2 Otwórz konto walutowe

„Czy muszę otwierać konto walutowe?” To również było bardzo częste pytanie ze strony czytelników.

Odpowiadam więc: Jeśli chcesz skorzystać z usług Citi Kantoru, to musisz mieć konta niezbędne do wykonania wymiany. Czyli jeśli chcesz wymienić złotówki na euro, to musisz mieć konto walutowe w euro. W Citi handlowy możesz mieć konta dla poszczególnych walut: EUR, USD, GBP, CHF, AUD, CAD, RUB, ZAR, SEK, NOK, DKK, CZK, HRK, HUF.

Na potrzeby promocji można powiedzieć, że wszystkie konta są darmowe (bo będziesz tam miał max kilkaset euro), ale jeśli chciałbyś je sobie zostawić na dłużej i np. gromadzić tam oszczędności, to warto wiedzieć, że koszt prowadzenia konta w euro wygląda tak:

  • 0 zł – do 10 000 euro
  • 18 zł od 10 001 do 20 000 euro
  • 36 zł – od 20 001 do 50 000 euro
  • 90 zł – od 50 001 do 100 000 euro
  • 180 zł – powyżej 100 000 euro

Pozostałe konta są bezwarunkowo bezpłatne.

No to jak otworzyć konto? Kilkoma przyciskami! Zaloguj się do swojej bankowości internetowej i wybierz z górnego panelu „Moje finanse”:

Następnie rozwiń swoje konta osobiste i kliknij „Otwórz konto walutowe lub oszczędnościowe”:

W opcji „wybierz rachunek” wybierasz subkonto walutowe oraz z rozwijanej listy – interesującą Cię walutę:

Na końcu pobieramy dokument dotyczący opłat (inaczej przycisk „Potwierdź” będzie nieaktywny), a następnie potwierdzamy założenie konta.

KROK #3 Wymieniaj waluty

Masz już niezbędne konto. Do kantora możesz przejść klikając w górnym panelu „Przelewy”, a następnie wybierając „Citi Kantor” w lewym dolnym rogu. Możesz też wybrać przycisk bezpośrednio pod Twoim kontem głównym na głównej stronie:

Obydwa sposoby poprowadzą Cię do tego samego miejsca. Pierwsze, co Ci się pojawi, to najpopularniejsze pary walutowe. Możesz z tego skorzystać, jeśli tam znajdziesz swoją walutę. Jeśli nie, to w górnym panelu kliknij „wymiana walut”:

Czekają Cię tam tylko 2 szybkie kroki:

  • Wybierasz parę walutową z listy rozwijanej (tu zobaczysz tylko waluty, do których masz utworzone konto)
  • wybierasz typ zlecenia

Załóżmy więc, że chcę wymienić PLN na EUR. Wybrałam więc odpowiednie waluty:

Co do kolejnego kroku, to również otrzymywałam wiele pytań. Dlatego już wyjaśniam. Masz do wyboru dwie opcje:

Pierwsze oznacza, że wymieniasz walutę tu i teraz, po obecnym kursie. I myślę, że ta właśnie opcja Cię interesuje.

Druga, między innymi, oznacza, że Citibank wymieni walutę, ale dopiero po wskazanym przez Ciebie kursie. Nie będę wgłębiać się w ten temat, bo dla wykonania warunku promocji nie jest to absolutnie koniecznie. Dla Ciebie najważniejsze jest to, że w przypadku promocji najlepiej wybrać opcję pierwszą.

W następnym kroku wybierasz kwotę, jaką chcesz wymienić (to jest moment na wpisanie 2010zł lub ok. 1100zł w zależności od wybranego sposobu wymiany z punktu #1).

A potem wystarczy już tylko potwierdzić i, jeśli chcesz wrócić do złotówek, to wykonać ten krok ponownie od początku zmieniając miejscami walutę.

Tylko pamiętaj o jednej ważnej zasadzie: wymieniaj waluty w tygodniu, a nie w weekend, ponieważ spread się różni diametralnie. W tygodniu przewalutowanie będzie kosztować Cię kilka złotych, a w weekend zje Ci większość premii, bo zabierze Ci ok 80 złotych.

To tyle, jesli chodzi o przeprowadzenie Cię krok po kroku przez cały proces wymiany walut.

Starałam się opisać wszystko dokładnie, ale jeśli nadal masz jakieś wątpliwości czy pytania, śmiało pisz w komentarzu, a ja odpowiem i wzbogacę tekst o dodatkowe wyjaśnienie.

Bo to dzięki Tobie możemy być lepsi, dokładniejsi i jeszcze bardziej skuteczni w swoich działaniach 🙂