Podróże są dla mnie ogromną przyjemnością, jednak wiążą się z nimi również stresujące przygotowania… Oczywiście, można spakować w plecak najpotrzebniejsze rzeczy i po prostu ruszyć przed siebie…

Ja jednak preferuję organizację i wolę być przygotowana na każdą okoliczność. Zawsze planuję takie aspekty jak m.in. możliwości połączenia komunikacyjnego, noclegi w miejscu docelowym i, co najważniejsze, przygotowuję się pod względem finansowym. 

Nie chodzi tylko o posiadanie gotówki wymienionej na walutę lokalną, ale również różne rodzaje środków płatniczych. Zawsze mam przynajmniej dwie karty płatnicze, gdzie jedną z nich używam tylko w ostateczności.

Postanowiłam zmienić konto do płatności walutowych…

Ostatnio dużo podróżuję między Niemcami, Luksemburgiem, a Polską. Pomieszkuję trochę tu, trochę tam.

Jeśli chodzi o konto osobiste, które pomagało mi do tej pory w tych podróżach, to posiadałam je w Credit Agricole. Niestety w związku z podwyższeniem opłat za prowadzenie kont walutowych, zdecydowałam się na zmianę banku na inny – bardziej dopasowany do mojej sytuacji i przyjazny podróżnikom. 

Decyzja nie była łatwa, bo z konta korzystałam już długo i pojawiło się we mnie uczucie przyzwyczajenia i lojalności. Te odczucia często zagłuszają racjonalne argumenty idące za poszukiwaniem atrakcyjniejszej opcji.

Zazwyczaj też trudno wygospodarować czas lub zwyczajnie nie chce nam się załatwiać spraw zamknięcia starego konta i otworzenia nowego. To naturalne uczucie, ale warto z nim powalczyć…

Gdyby nie ta zmiana to za swoje konta walutowe płaciłabym 12 złotych miesięcznie – a okazało się, że mogę mieć konta walutowe za 0 zł !!!

Oto konto przyjazne podróżnikom:

Każdy bank ma w swojej ofercie konta walutowe. Sęk w tym, by za nie nie płacić, bo przecież często jest to konto, którego nie używamy na co dzień.

Jest jednak bank, który najbardziej ułatwia płatności obcą walutą, czyli najczęściej właśnie płatności za granicą:

To właśnie w Citi Handlowym otworzyliśmy z mężem dwa dodatkowe konta.

Jakie atuty w podróży oferuje CitiKonto?

Zacznijmy od tego, że zarówno konto, jak i karta debetowa są w Citibanku całkowicie darmowe.

Warto to podkreślić, ponieważ jest to już tylko jeden z dwóch ostatnich banków, które utrzymały swoje główne produkty bezwarunkowo bezpłatnymi (drugim jest Nest Bank, o którym pisałam w tym artykule o darmowych kontach osobistych).

Dodatkowo, w ramach bezpłatnej usługi Citibank Global Wallet masz możliwość dysponować następującymi kontami walutowymi:

dolary amerykańskie (USD), euro (EUR), franki szwajcarskie (CHF), funty brytyjskie (GBP), dolary australijskie (AUD), dolary kanadyjskie (CAD), ruble rosyjskie (RUB), korony szwedzkie (SEK), korony norweskie (NOK), korony duńskie (DKK), korony czeskie (CZK), forinty węgierskie (HUF), kuny chorwackie (HRK) i randy południowoafrykańskie (ZAR). 

Bank nie pobiera kosztów przewalutowania. Co więcej utrzymanie kont walutowych jest całkowicie bezpłatne – nie muszę więc zastanawiać się czy w danym miesiącu wykonałam odpowiednią ilość transakcji albo zapewniłam właściwą wysokość wpływu.

Wyjątkiem tutaj jest konto w EURO, które jest bezpłatne wtedy, gdy średnie saldo na rachunku wynosi poniżej 10 000 euro. 

Tak wygląda opłata dla innych zakresów:

do 10 000 euro0 zł
od 10 001 do 20 000 euro18 zł
od 20 001 do 50 000 euro36 zł
od 50 001 do 100 000 euro90 zł
> 100 000 euro180 zł 
Opłaty za konto walutowe w euro na dzień 27.04.2022

Myślę, że jednak to nie jest duży problem dla kogoś, kto jednak na co dzień posługuje się złotówkami, a euro używa jedynie podczas podróży lub zakupów zagranicznych.

W Citibanku nie ma typowej karty wielowalutowej, ponieważ opcję płatności w innej walucie zapewnia nam usługa Citibank Global Wallet, jednak póki jest całkowicie bezpłatna, to nie robi to żadnej różnicy.

W dalszej części wyjaśnię jak dokładnie działa ta usługa. Na ten momemt musisz tylko wiedzieć, że należy jedynie pamiętać o tym, żeby mieć wystarczającą ilość środków na danym koncie walutowym. W innym wypadku bank rozliczy daną transakcję z konta domyślnego (PLN).

A co gdy chcesz za darmo wypłacić gotówkę z bankomatu za granicą?

Jest jeszcze jeden ważny atut tego konta – wypłaty z bankomatów za granicą.

W Citibanku akurat wygląda to tak, że pierwsze 4 wypłaty w każdym miesiącu są całkowicie darmowe – nieważne o jakim bankomacie mówimy i w jakim jest państwie.

Jeśli nie potrzebujesz często gotówki, można przyjąć, że nigdy nie zapłacisz za wypłatę z bankomatu. Tak też zakładam w moim wypadku.

Piąta i każda następna wypłata to koszt 8 złotych ale… Nie mówimy tutaj o bankomatach Citi – te są całkowicie bezpłatne bez względu na ilość transakcji. 

Jak działa Citibank Global Wallet?

Jak wcześniej wspomniałam, jest to darmowa usługa umożliwiająca płacenie za zakupy oraz robienie transakcji  w internecie na całym świecie jedną kartą debetową.

Minusem tego rozwiązania jest fakt, że musimy pamiętać o jej aktywacji po otwarciu konta. Nie jest to jednak bardzo uciążliwe, bo wystarczy to zrobić jeden raz na samym początku i usługa będzie cały czas aktywna.

Dzięki niej system automatycznie rozpozna walutę transakcji i pobierze środki z właściwego dla niej konta. 

Przykład: Jeżeli aktywujesz Citibank Global Wallet i będąc w Stanach Zjednoczonych dokonasz transakcji kartą na 10 USD, to z Twojego konta w USD bank pobierze dokładnie taką samą kwotę (bez żadnych prowizji, ani przewalutowań!).

Bonus na start do atrakcyjnego konta dla podróżników

Warto zaznaczyć również, że Citibank bardzo często ma naprawdę fajne promocje, w których na start możesz dostać kilka stówek.

Sprawdź aktualne oferty, a być może dodatkowo wpadnie Ci jakiś bonus:

Lista promocji od Citi Handlowy >>

Podsumowanie

W internecie chodzą słuchy, że słabszą stroną tego banku jest aplikacja mobilna. Jeszcze nie zdążyłam jej wypróbować, natomiast zakładając tam konto stwierdziłam, że jakakolwiek by ona nie była, to i tak plusy przewyższają potencjalne minusy.  

Oto w skrócie wszelkie zalety i wady, których mam świadomość otwierając tam konto:

Plusy:Minusy:
+ duży wybór walut
+ bezpłatne konto, karta oraz w większości przypadków konta walutowe
+ bezpłatne pierwsze 4 wypłaty gotówki z bankomatów w Polsce i za granicą
– trzeba pamiętać o aktywowaniu usługi Global Wallet
– opłata za konto w euro pow. 10 tys. euro
– wysoka opłata za wypłatę gotówki z bankomatów od 5 wypłaty (8zł)

Jest wiele powodów, dla których warto mieć konta walutowe i nawet, jeśli ktoś podróżuje typowo wakacyjnie, raz czy dwa razy do roku, to i tak widzę sens w posiadaniu takiego produktu.

Dodatkowo zyskuję swobodę i możliwość wcześniejszego przygotowania się do podróży. Korzystam z przewalutowania wtedy, gdy uważam, że kurs jest korzystny, a nie wtedy, gdy potrzebuję na szybko innej waluty.

Na koniec dodam jeszcze, że jeśli nie spodoba Ci się to konto – możesz zamknąć je w najłatwiejszy dostępny sposób – poprzez bankowość internetową. Trwa to zaledwie 2 minuty, nie musisz nigdzie dzwonić ani wychodzić do oddziału. 

Jeśli nigdy nie próbowałeś tego typu rozwiązania, to przynajmniej warto zobaczyć, czy Ci odpowiada – a później podziel się tutaj w komentarzu swoją opinią o tym banku.

Dokumenty dotyczące oferty: