Zarządzanie oszczędnościami to kluczowy element finansowej stabilności i rzecz zupełnie niezbędna podczas zbierania pieniędzy na realizację swoich marzeń, których jako młody dorosły na pewno masz co niemiara 🙂

Jak się jednak w tym wszystkim połapać? Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego i jak wybrać produkt oszczędnościowy idealny właśnie dla Ciebie? Na te pytania odpowiem w dzisiejszym artykule.

Co to jest ta osławiona lokata?

Lokata to taki produkt bankowy, w którym wpłacasz określoną przez siebie kwotę na z góry znany czas i dostajesz w zamian obiecane przez bank odsetki. Najważniejszym wyróżnikiem lokaty jest fakt, że niejako „blokujesz” w niej swoje oszczędności – aby otrzymać obiecany zysk, musisz być ona aktywna przez cały założony czas – czasem jest to miesiąc, czasem 3, 6 albo 12 miesięcy.

Jeśli zerwiesz lokatę przed upływem jej terminu, to bank zwróci Ci tylko wpłaconą kwotę, a odsetki przepadną.

To trochę tak jakbyś pożyczył te pieniądze zaufanemu ziomkowi. Wiesz, że Ci odda parę złotych więcej, ale dopiero po ustalonym czasie. Jak będziesz chciał pieniądze odzyskać wcześniej to złamałeś umowę i nici z zysku.

Jednak coś, co w pierwszym odruchu może wyglądać jako wada, może okazać się dla niektórych zaletą lokat. Jeśli jesteś lekkoduchem i trudno Ci wytrwać w postanowieniach, to takie „przymusowe zablokowanie” pieniędzy na lokacie może pomóc Ci uzbierać kwotę, jakiej byś nigdy nie uzbierał mając pieniądze pod ręką gotowe do wydawania.

A czym w takim razie jest konto oszczędnościowe?

Można powiedzieć, że konto oszczędnościowe to zupełne przeciwieństwo lokaty – tutaj możesz w tę i z powrotem przelewać swoje pieniądze na osobny rachunek i niczego nie „blokujesz”. Możesz z każdym wynagrodzeniem z pracy (albo kieszonkowym od rodziców :P) dopłacać środki, a w razie potrzeby, bez problemu je wyciągnąć.

Jeśli z kolei chodzi o zyski to zasada jest prosta – w zależności jak długo i jak dużo Twoich pieniędzy będzie leżało na koncie oszczędnościowym, takie odsetki zostaną Ci naliczone. Co prawda oprocentowanie kont oszczędnościowych jest z reguły niższe niż lokat, jednak warto szukać popularnych ofert z oprocentowaniem promocyjnym, które zwiększy Twoje korzyści.

Konto oszczędnościowe to produkt idealny dla osób, które cenią sobie elastyczność i w każdej minucie chcą mieć pełną kontrolę nad swoimi finansami. Oczywiście, tak jak i w przypadku lokat, tak i tutaj zaleta może okazać się wadą – łatwy dostęp do środków może być przekleństwem, kiedy masz tendencję do impulsywnych zakupów i ciągłego zmieniania swoich celów oszczędnościowych.

Kiedy wybrać lokatę, a kiedy konto oszczędnościowe?

Decyzja oczywiście zawsze należy w 100% do Ciebie, ale jako starszy kolega, mam dla Ciebie pewne rekomendacje, kiedy lepiej wybrać lokatę, a kiedy bardziej opłaca się konto oszczędnościowe:

  • Wybieram lokatę za każdym razem, kiedy jej oprocentowanie jest wyraźnie wyższe niż to na koncie oszczędnościowym. Jeśli mam już rezygnować z elastycznego dostępu do środków, to chcę za to otrzymać coś ekstra.
  • Wybieram lokatę, kiedy mam już odłożoną konkretną kwotę pieniędzy na jakiś zakup np. na auto ale planuję ten zakup zrealizować dopiero w dalszej przyszłości np. po nowym roku. Wtedy „zamrożenie” pieniędzy da mi pewność, że się nigdzie one nie rozejdą, a ja zyskam przez ten czas dodatkowe odsetki.
  • Wybieram konto oszczędnościowe, kiedy jeszcze na coś zbieram. Cel może być dowolny, ale jeśli wiem, że miesiąc po miesiącu będę chciał dopłacać środki na daną rzecz (np. na przyszłoroczne wakacje), to łatwiej jest ustawić stałe zlecenie przelewu zasilającego konto oszczędnościowe niż co miesiąc zakładać kolejną lokatę.
  • Wybieram konto oszczędnościowe, dla swojej poduszki bezpieczeństwa. Jeśli masz (lub dopiero odkładasz) pieniądze na tzw. czarną godzinę to konto oszczędnościowe sprawdzi się tutaj idealnie. Będziesz mieć łatwy dostęp do pieniędzy, jeśli okażą się potrzebne, a lepiej żeby zarabiały dla Ciebie dodatkowe złotówki z odsetek niż miałyby leżeć bezczynnie w słoiku.

Na co zwracać uwagę wybierając idealny produkt oszczędnościowy?

Przede wszystkim patrz na swoją sytuację i swoje indywidualne preferencje. Wysokość oprocentowania jest ważna ale co Ci po większym oprocentowaniu, jeśli z samego produktu nie będziesz zadowolony i szybko z niego zrezygnujesz?

W przypadku wybierania lokaty zwróć również szczególną uwagę na czas jej trwania bo jeśli wiesz, że będziesz potrzebować pieniędzy za 4 miesiące to szkoda byłoby przez nieuwagę założyć lokatę na pół roku, którą i tak będziesz musiał zerwać.

A jeśli będziesz rozglądać się za dobrym kontem oszczędnościowym to w pierwszej kolejności rekomenduję Ci spojrzeć na rewelacyjną ofertę Banku Pekao S.A., w której oprócz konta oszczędnościowego na 7% (oprocentowanie gwarantowane przez pierwsze 5 miesięcy), możesz teraz założyć konto osobiste z premią 300zł na start. Mocno polecam!

Na zakończenie

Wybór między lokatą, a kontem oszczędnościowym zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i celów oszczędnościowych. Lokaty oferują wyższe oprocentowanie i stabilność, ale kosztem elastyczności, podczas gdy konta oszczędnościowe zapewniają łatwy dostęp do środków i większą elastyczność.

Przeanalizuj swoje cele i wybierz rozwiązanie, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby zacząć oszczędzać już teraz, aby zapewnić sobie finansową stabilność i realizację ważnych dla Ciebie marzeń w przyszłości.