Bywają takie chwile, w których zdajemy sobie sprawę z tego, że nieważne jak długo będziemy siedzieć w tematach promocji bankowych, i tak przyjdzie moment, w którym czegoś nie będziemy wiedzieć. Bardzo często (w większości!) to nasi czytelnicy rozwijają naszą wiedzę wypytując o różne zagadnienia nad którymi zawsze pochylamy się ze starannością i rzetelnością. 

Tak jest właśnie z tematem poruszanym w tym wpisie. Często spotykamy się z pytaniem:

jeśli w danej promocji występuje warunek płatności kartą, to czy bank zaliczy płatność poprzez potfel cyfrowy Google Pay lub Apple Pay, do którego została podpięta karta z promocyjnego konta? 

W większości przypadków w regulaminie nie ma żadnej informacji na ten temat. Nic, co mogłoby zasugerować, że takie transakcje zaliczają się zawsze do promocji, ani nic, co jednoznacznie stwierdza, że jest to wykluczone. 

Postanowiłam więc, że napiszę do wszystkich banków, których promocje opisujemy i zapytam, jak to wygląda z ich strony. 

BNP Paribas

Jednym z niewielu banków, który określa swoje stanowisko w regulaminie jest BNP Paribas. W definicji transakcji bezgotówkowych możemy znaleźć taką informację:

operacje bezgotówkowe wykonane przez Uczestnika za pomocą Karty […] z wyłączeniem operacji dokonanych za pośrednictwem lub przy zastosowaniu systemu płatności internetowej podmiotu trzeciego takich jak np.: BLIK, PayU, Przelewy 24, Dotpay, Blue Media (wyłączenie to nie obejmuje operacji dokonanych przy wykorzystaniu cyfrowego portfela, w tym: Google Pay i Apple Pay) oraz transakcji o kodach MCC wymienionych w załączniku nr 2 do Regulaminu;

Jak widzisz, mimo, że wyłączają innych pośredników, to z tego wyłączenia wyłączyli portfele Google Pay i Apple Pay 🙂 W związku z tym, w tym banku wszystko jest jasne od samego początku.

ING Bank Śląski

Kolejnym regulaminem, w którym jest wzmianka o portfelach mobilnych jest regulamin promocji banku ING. Tutaj definicja transakcji bezgotówkowej przedstawia się następująco:

transakcja wykonana przy użyciu Karty (również dodanej do Portfela mobilnego) lub BLIKIEM za towary i usługi np. w sklepach stacjonarnych i internetowych

Należy pamiętać, że jeśli w regulaminie jest coś napisane dużą literą, to oznacza, że odwołuje się do innej, konkretnej definicji z tego samego regulaminu. Tak tutaj jest z Portfelem mobilnym, który oznacza dokładnie:

Portfel mobilny – cyfrowy portfel Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay, w ramach którego możesz płacić wirtualną postacią Karty

Dzięki temu nie ma żadnych wątpliwości co do tego sposobu płatności. Ponadto, ING odpowiadając na moje pytanie dodało, że:

“Jeśli nie ma wykluczeń, to z założenia, każda transakcja kartą (taka z portfelem internetowym – nawet jeśli to transakcja w terminalu, traktowana jest jako płatność internetowa) jest uznawana. “

Credit Agricole

To jest bank, który coś tam wspomina o tym zagadnieniu w regulaminie, ale bez dopytania nie ma szans na 100% pewność. Otóż, opisując warunek płatności kartą znajdziemy taki zapis:

“Będziesz płacić kartą do konta (także przez internet podając dane widoczne na karcie), BLIKiem lub przy użyciu portfela cyfrowego przez kolejne pełne miesiące kalendarzowe po otwarciu konta, w ilości zależnej od wybranego wariantu premii.”

No właśnie, tylko, że nie piszą, co mają na myśli mówiąc o portfelach cyfrowych. Czy wszystkie? Czy wybrane? Na moje pytanie, czy w takim razie biorą pod uwagę wszystkie portfele cyfrowe odpowiedzieli:

“tak, w regulaminie promocji opisujemy wszystkie portfele cyfrowe. Nie akceptujemy operacji przelewu lub doładowania innych portfeli cyfrowych lub rachunków płatniczych za pośrednictwem lub przy zastosowaniu systemów płatności internetowych takich jak np. Revolut, SkyCash czy PayPal, a także płatności kartami typu Curve.”

Przy okazji zaznaczyli, że doładowania portfeli się nie liczą, ale to jest już bardzo częste wykluczenie w promocji. 

Bank Millennium

Bywa też tak, że banki nie wspominają o możliwości płatności potfelem cyfrowym nie dlatego, że wykluczają ją z samej promocji, a dlatego, że np. Google Pay ni eobsługuje kart danego banku.

W banku Millennium, gdy pytałam o możliwości w obecnej promocji, odpowiedziiano mi tak:

„w promocji akceptujemy płatności zrobione zbliżeniowo telefonem. Nie mamy Google Pay. Płatności telefonem można wykonywać bez Google Pay, przez nasz system płatności zbliżeniowych (dla telefonów z Androidem) lub przez Apple Pay.”

Niemniej, w momencie dostępności takiej opcji (tak jak obecnie przy Apple Pay) płatność taka jest zaliczana do płatności kartą.

Pozostałe banki

Pozostałe banki czyli Velo Bank, Pekao, Santander, mBank, Citi Handlowy, Alior Bank i PKO nie mają żadnej wzmianki w swoich regulaminach ani konkretnie o płatnościach Google Pay / Apple Pay ani pośrednio pisząc o portfelach cyfrowych. Uzyskałam informację zwrotną od każdego banku i sytuacja wygląda następująco:

BankOdpowiedźCzy się zalicza?
Velo BankTak, płatności kartą podpiętą do Apple Pay i GPay również wliczają się do zwrotów w promocji.TAK
SantanderW obecnej promocji z nowym kontem uwzględniamy płatności kartą zarówno fizycznie wykonane kartą jak za pomocą portfeli cyfrowych. Przy innych promocjach proszę weryfikować warunki na bieżąco.TAK, ale weryfikować na bieżąco
PekaoTak. To jest płatność kartąTAK
mBank
Citi HandlowyTak, będzie to zaliczone.TAK
Alior BankTakie płatności spełniają warunek, jest to transakcja bezgotówkowa. Jeśli w warunkach promocji jest wykonanie transakcji bezgotówkowej kartą płatniczą, to zarówno płatności poprzez Google Pay, jak i Apple Pay będą go spełniać. TAK
PKOJeśli w realizowanej transakcji (np. Masterpass, Paypall, Garminpay, Mywallet, Mpay, Apple pay, Phone order, Moto) źródłem pieniądza jest karta debetowa, to transakcji jest uznawana jako płatność bezgotówkowa kartą.TAK
Stan na dzień 03.03.2023

Podsumowanie

Jak widzisz, każdy bank zezwala na korzystanie z Google Pay lub Apple Pay jeśli jest taka możliwość. Fakt jest taki, że wykluczenie takich płatności jest trochę strzałem w kolano, bo cyfrowe portfele cieszą się dużą popularnością. Z drugiej strony, jak widzisz, nie wszystkie banki mają taką opcję w ofercie.

Warto więc było sprawdzić i upewnić się, bo na tym polega nasza praca. Do tego doskonale wiemy, że coś, co na pozór wydaje się być oczywistym, wcale takim być nie musi.

My więc sprawdzamy i pytamy, a Ty korzystaj z tej wiedzy i spełniaj warunki ze spokojem i pewnością, że bonus dotrze do Ciebie w całości 🙂 

.