Na pierwszy rzut oka trywialny temat, ale czy aby aż tak? 

O kartach z innymi nadrukami, niż standardowymi dowiedziałam się już wiele lat temu, ale pierwszy raz skusiłam się na taką kartę dopiero w 2020r.

W placówce Credit Agricole wprowadzono mnie w błąd, bo powiedziano, że inna szata graficzna kosztuje 5zł, po czym, gdy wybrałam motyw, okazało się, że ktoś błędnie sprawdził cennik i ostatecznie kosztuje to 15zł. 

Co najlepsze, gdyby powiedziano mi tę wyższą cenę na początku, to nie byłabym zainteresowana, jednak kiedy już wybrałam i mój mózg ucieszył się na myśl o wyciąganiu z portfela kolorowej karty, potwierdziłam i tę wyższą kwotę. 

Na co dzień jestem osobą dość praktyczną i pragmatyczną, dlatego nie był to dla mnie taki oczywisty wybór. Jednak po 2 latach użytkowania takiej karty (oraz przy okazji innych „szarych kart” z innych banków) stwierdzam, że taka “wesoła karta” przynosi prawdziwe korzyści.

Naprawdę czerpałam o wiele większą radość z jej użytkowania. Za każdym razem, gdy wyjmowałam ją z portfela, uśmiechałam się (no, może mniej przy płaceniu rachunków 🙂 ). 

Dlatego też postanowiłam przejrzeć ofertę największych banków i sprawdzić, co mają do zaoferowania w przypadku spersonalizowania kart. 

Przede wszystkim ofertę tę podzieliłabym na 2 grupy:

  • banki, które oferują nieszablonowy wygląd za darmo pod warunkiem spełnienia jakiegoś wymogu
  • banki, które mają w ofercie inne grafiki, ale za dodatkową opłatą (bez względu na rodzaj konta czy wiek)

Zacznę od tych bardziej atrakcyjnych, czyli z grupy pierwszej. Zazwyczaj warunkiem otrzymania takiej karty za darmo będzie wiek: od 18 do 26 rż, ale czasem zależeć to będzie od rodzaju otwieranego konta.

Radości z płatności bez dodatkowej opłaty

Pekao SA

W tym banku będziesz miał do wyboru 77 różnych wizerunków w 9 kategoriach: miasto, znaki zodiaku, polskie krajobrazy, zwierzęta, dtal, dla młodzieży, motoryzacja, kwiaty i owoce oraz nowoczesność.

Za wydanie takiej karty nic nie zapłacisz, jeśli:

  • jesteś posiadaczem Konta Świat Premium
  • jesteś posiadaczem Konta Przekorzystnego i masz mniej niż 26 lat

W innym przypadku będziesz musiał zapłacić 5zł, co i tak jest naprawdę niską kwotą.

ING Bank Polski

W ING będziesz miał do wyboru ponad 130 gotowych wzorów kart z katalogu (w tym niektóre pionowo). Ale to nie wszystko! Jest to jeden z dwóch banków na rynku, który oferuje zaprojektowanie własnego wizerunku karty.

Własne zdjęcie na projekt karty musi spełniać poniższe wymogi:

  • format pliku: JPG, JPEG, PNG lub BMP
  • rozmiar maksymalny: 20 MB (a jeśli zamawiasz kartę w aplikacji mobilnej – max. 2 MB)
  • minimalne wymiary: 748 pikseli x 480 pikseli
  • paleta kolorów RGB

Oczywiście musisz posiadać prawa autorskie do zdjęcia, które przesyłasz (a w przypadku cudzych grafik musisz mieć zgodę autora).

Dodatkowo nie można umieszczać znaków towarowych i logotypów, wizerunków znanych osób, danych osobowych np. PESEL, NIP, adres, obrazków i tekstów sprzecznych z dobrymi obyczajami.

Za wydanie takiej karty nic nie zapłacisz, jeśli mieścisz się w przedziale wiekowym 13-26 lat. Pozostałe osoby za tę premium opcję zapłacą jednorazowo 15zł.

mBank

To drugi bank, który oferuje zaprojektowanie własnej karty. A jeśli nie masz na to ochoty lub pomysłu, to dla karty Visa Me wydawanej do eKonta możiwości otrzymasz 64 gotowe wzory. Dla karty Visa Foto do eKonta osobistego otrzymasz takich wzorów 74.

Jeśli chodzi o wymogi grafiki, to są dokładnie takie same, jak w ING:

eKonto możliwości jest przeznaczone dla osób, które nie ukończyły 24 r.ż. Za wydanie takiej karty z wybraną grafiką nie zapłacisz nic.

Jeśli masz więcej niż 24 lata, to masz możliwość wybrania karty Visa Foto do eKonta osobistego, za którą zapłacisz 10zł.

Karta w wybranym wzorze za dodatkową, jednorazową opłatą

Boś Bank

Jak przystało na bank Ochrony Środowiska, będziesz miał do wyboru 9 wizerunków kart ze zwierzętami. Do wyboru będzie dudek, kozica, niedźwiedź, ryś, szarytka, świstak, uszatka, wilk i żubr.

Aby móc cieszyć się kartą z wizerunkiem jednego z tych zwierząt będzie trzeba zapłacić jednorazowo 10zł przy wydaniu karty.

Credit Agricole

Credit Agricole oferuje aż 180 różnych wizerunków kart w 13 różnych kategoriach. Kiedy ja wybierałam motyw, miałam do wyboru zdecydowanie mniejszą ilość, a i tak miałam problem z podjęciem ostatecznej decyzji.

Posiadacze Konta dla Ciebie zapłacą za nią 15zł, natomiast dla Konta dla Ciebie GO! i MOVE! będzie to koszt 10zł.

Warto wspomnieć przy okazji, że bank ma w ofercie karty z ekotworzywa, które rozkłada się do 99% nawet w kilkanaście tygodni w odpowiednich warunkach. Starą lub zniszczoną kartę możesz przynieść do dowolnej placówki, a oni przekażą ją w odpowiednie ręce, gdzie przeprowadzą ekologiczną utylizację karty.

PKO BP

W tym banku, niezależnie od wybranego konta warunki będą takie same. Każdy będzie miał do wyboru 15 standardowych wzorów + 19 wzorów z herbami klubów występujących w najwyższej klasie rozgrywkowej (tzw. Oficjalne Karty Ekstraklasy).

Ale jest coś, co wyróżnia bank PKO na tle innych banków w tym temacie. Fajna sprawa.

W roku 2020 bank wspólnie z Mastercard zorganizował konkurs k-Artystyczny, w którym chętne osoby zgłaszały projekty swoich kart. Wybrano 10 spośród nich, które na stałe zagościły w galerii banku PKO BP i od 15 marca 2021 r można wybrać kartę spośród włąśnie tych wizerunków. Trzeba podkreślić jednak, że karty te dedykowane są jedynie dla Konta dla Młodych, co oznacza, że z konkursowych projektów skorzystają osoby w wieku 18-26.

Koszt karty z nadrukiem to jednorazowo 14,90zł przy wydaniu, niezależnie czy wybierzesz spośród standardowych, tych z Ekstraklasy czy tych z konkursu.

Czy warto skorzystać z takiej opcji?

Według mnie naprawdę warto zapłacić tę jednorazową opłatę (lub nic jeśli spełniasz warunki), żeby mieć większą przyjemność z korzystania z karty. To naprawdę działa!

Oczywiście mam na myśli tutaj tylko główny bank, którego nie masz w najbliższym czasie zamiaru zmieniać.

Nieopłacalne będzie to również wtedy, gdy używasz w większości karty wirtualnej. Wtedy faktycznie nie warto ponosić dodatkowych kosztów. Ja jednak nadal w większości korzystam z fizycznej karty i bardzo cenię sobie banki, które mają w ofercie jej personalizację.