Na pewno zdarzyło Ci się czekać z niecierpliwością na jakiś przelew, a ten jak na złość nie chciał przyjść. Wydawało się, że to trwa wieczność, a potrzeba ponaglała…

A może zastanawiałeś się kiedyś od czego zależy to, kiedy dokładnie przyjdzie do odbiorcy Twój przelew, bo, na przykład, zagapiłeś się z płatnością za jakąś usługę? 

Odpowiedź na te zagadnienia znajduje się w tajemniczym słowie Elixir, a dokładnie systemie Elixir. Czym jest, jak działa, kiedy możesz spodziewać się przelewów i czym jest przelew natychmiastowy dowiesz się w tym wpisie. 

Kiedy korzystasz z systemu Elixir?

Sesje Elixir to forma elektronicznego przekazu środków finansowych między różnymi instytucjami finansowymi. Tłumacząc na bardziej ludzki język: jest to system, z którego korzystamy każdego dnia zlecając w internecie przelewy bankowe w złotówkach. 

Pełna nazwa to System Elektronicznej Izby Rozliczeniowej i został wdrożony przez KIR – Krajową Izbę Rozliczeniową prawie 30 lat temu, w 1994 roku. Nie tylko klienci detaliczni mogą korzystać z tego systemu. Służy on również przedsiębiorstwom, instytucjom publicznym jak i samym bankom. 

Wszystkie rozliczenia oraz przetwarzane informacje szyfrowane są elektronicznym podpisem Szafir, dzięki czemu masz gwarancję bezpieczeństwa i nienaruszalności przesyłanych danych.

Jak długo musisz czekać na przelew?

Rozliczeń w systemie Elixir dokonuje się od poniedziałku do piątku nie licząc dni wolnych od pracy.

To odpowiada na pytanie, dlaczego nigdy nie otrzymujesz przelewów w weekend i czasem musisz poczekać aż 3 dni, mimo, że ktoś wykonał do Ciebie przelew w piątek popołudniu. Do tego dochodzi fakt, że każdego dnia rozliczeniowego odbywają się jedynie 3 sesje według następującego harmonogramu:

EtapSesja nr 1Sesja nr 2Sesja nr 3
Start i koniec (blok godzinowy)16:00(dzień poprzedni) – 9:30 (dzień rozliczeniowy)9:30 – 13:30(dzień rozliczeniowy)13:00 – 16:00(dzień rozliczeniowy)
Przetwarzanie, rozliczenie9:30 – 10:3013:30 – 14:3016:00 – 17:00
Rozrachunek10:30 – 11:0014:30 – 15:0017:00 – 17:30

W teorii oznacza to tyle, że w zależności od tego, w jaki blok godzinowy trafisz, tak później według tabeli powyżej będzie przetwarzany Twój przelew.

W praktyce jest trochę trudniej, bo niestety nie jest to jedyny wyznacznik. Dodatkowo każdy bank we własnym zakresie ustala godziny wysyłania przelewów do innych banków (sesje wychodzące), jak i również godziny księgowania zleceń napływających z innych banków (sesje przychodzące).

Dlatego, aby ustalić, kiedy dokładnie otrzymasz swój przelew musisz znać bank odbiorcy, jego wewnętrznie ustalone godziny harmonogramu Elixir oraz harmonogram ustalony przez KIR. Dlatego też często zdarza się, że osoby pracujące w jednej firmie otrzymują wypłatę w różnych godzinach. 

Aby “załapać się” na sesje nr 1 harmonogramu ustalonego przez KIR, realnie musimy złożyć dyspozycję w banku wcześniej. W Citi Handlowym, Nest Banku czy PKO BP będzie to godzina 8:00, w mBanku do godziny 5:55, zaś w Santanderze Consumer Banku do 8:45. 

Innym przykładem może być przelew wykonany o godzinie 14:55. Pomimo, że w harmonogramie widzimy, że zlecenia przyjmowane są do godziny 16:00 to praktycznie żaden bank nie ma w swojej rozpisce tak późnej sesji. Tutaj wyłania się na prowadzenie jedynie Citi Handlowy, który przyjmuje zlecenia do 15:00. Pozostałe banki w większości zamykają się w godzinie 14:00-14:30. 

Warto mieć te bloki na uwadze, jeśli chcesz, aby Twój przelew dotarł szybko do odbiorcy. Warunkiem skorzystania z systemu Elixir jest przelew w polskich złotych oraz nieprzekroczenie kwoty 100 000 złotych. 

Wyjątkowymi dniami są 24 grudnia oraz ostatni dzień roboczy roku – wtedy odbywa się tylko 1. i 2. sesja rozliczeniowa.

A jeśli chcesz od razu…

Na ratunek przychodzą przelewy natychmiastowe, które wykonasz dzięki systemowi Express Elixir bądź BlueCash. Różnica jest taka, że Express Elixir jest wdrożony również przez KIR, natomiast BlueCash został stworzony przez prywatną firmę BlueMedia. Dla Ciebie jako użytkownika nie ma to jednak większego znaczenia, jednak ich dostępność w banku jest różna. 

Opcja natychmiastowego przelewu przydaje się w sytuacjach, gdzie najbardziej liczy się czas, takich jak:

  • uregulowanie płatności za telefon, gaz czy inne usługi,
  • spłata raty kredytu czy karty kredytowej,
  • konieczność natychmiastowego zasilenia konta bankowego bliskiej osoby,
  • realizacja transakcji wymagających natychmiastowego przepływu środków, np. na zakup samochodu, uregulowanie płatności za przedmiot umowy u notariusza.

Sama ostatnio miałam taką sytuację, w której kupowaliśmy samochód i nie chcieliśmy mieć tak dużej gotówki przy sobie. Wystarczyło skorzystać z opcji Express Elixir dostępnej w moim banku 24h/7 i osoba sprzedająca miała za chwilę środki na koncie.

W moim przypadku jednak nie obyło się bez kontaktu z infolinią, bo kwota była na tyle duża, że trzeba było ją jeszcze potwierdzić telefonicznie. Można by było się na to zirytować, niemniej ja osobiście czuję się w takich sytuacjach bezpieczniejsza, że jeśli gdziekolwiek kiedykolwiek ktoś chciałby w taki sposób wyciągnąć moje pieniądze, to mu się to nie uda.

Ostatecznie przelew znalazł się na koncie sprzedawcy dosłownie kilka sekund po bezproblemowej rozmowie z konsultantem. 

Nielimitowane, darmowe przelewy oferuje w standardzie swoim klientom Bank Santander, jeśli chcesz skorzystać z tego komfortowego rozwiązania i przy okazji zgarnąć kilka stówek na start, to zapraszam Cię do ich aktualnych promocji.

Podsumowanie

Czasem korzystamy z jakichś rozwiązań i nie ma potrzeby wiedzieć, jak one się nazywają i w jaki sposób działają. Prawda jest taka, że możesz latami wykonywać przelewy i wcale nie musisz zagłębiać się w szczegóły harmonogramów. Ważne jest to wtedy, gdy chcesz mieć pewność, kiedy przelew trafi do Ciebie czy do odbiorcy, bo zależy Ci na czasie.

Nie zawsze będziesz musiał płacić za przelew natychmiastowy, bo być może wystarcz „wstrzelić” się w harmonogramy. Warto to najpierw sprawdzić, a jeśli już jest za późno, to wtedy skorzystać z płatnej opcji.