Wiesz, jak wielkie było moje zdziwienie, kiedy mieszkając w Niemczech wszędzie pytałam o BLIKa i nigdzie nie znalazłam tej opcji płatności!?

Zaczęłam szukać informacji w internecie i wtedy właśnie dowiedziałam, się że BLIK to całkowicie polski wynalazek… Z jednej strony poczułam dumę, że tak świetna opcja, bez której już sobie nie wyobrażałam płatności jest z Polski, ale z drugiej strony było mi smutno, że jeszcze nie doszła do Niemiec. 

Na wszystko jednak przyjdzie czas, bo BLIK to rewolucyjny sposób płatności: szybki, bezproblemowy i naprawdę bezpieczny. Nieraz mnie uratował, gdy zapomniałam karty, a potrzebowałam coś pilnie kupić w sklepie. 

Dzisiaj przytoczę najważniejsze informacje na ten temat. Jeśli nigdy nie słyszałeś o tej metodzie płatności, to najwyższy czas to nadrobić 🙂 

Pierwsze kroki z BLIKiem

Czym jest płatność BLIK? Najprościej mówiąc jest to metoda płatności w której podajesz, jednorazowy, 6-cyfrowy kod wyświetlanego w Twojej aplikacji bankowej.

Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możesz zapłacić za zakupy w sklepie i internecie, możesz również wypłacić i wpłacić gotówkę w bankomacie. Opcja BLIK pozwala również wykonać przelew do znajomego posiadając wyłącznie jego numer telefonu.

Do żadnej z tych czynności nie potrzebujesz karty – ani tej plastikowej, ani wirtualnej. BLIK jest niezależną, cyfrową metodą płatności i to właśnie w nim jest najlepsze. 

Rozwiązanie to jest bezpieczne, ponieważ generowany kod ma ważność jedynie przez 2 minuty, a po wykonaniu płatności akceptujesz ją dodatkowo w aplikacji bankowej wpisując swój PIN. 

W dalszej części artykułu przyjrzymy się każdej z dostępnych opcji trochę bliżej:

Jak zapłacić BLIKiem za zakupy w internecie?

BLIKiem zapłacisz w wielu sklepach internetowych. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że w prawie wszystkich.

Aby skorzystać z tej opcji, musisz wykonać te 4 banalne kroki:

  1. podczas finalizowania zakupów wybierz formę płatności BLIK
  2. wejdź do aplikacji bankowej i wyświetl kod BLIK
  3. przepisz go na stronę płatności w sklepie internetowym
  4. zatwierdź transakcję PINem w aplikacji bankowej

Oto banki, w których zrealizujesz płatność w internecie z kodem BLIK:

Aktualne na dzień publikacji 9.06.2022r.

Te zaznaczone zieloną obwódką mają dodatkowo opcję płatności w internecie bez kodu. Wystarczy, że w trakcie dokonywania płatności klikniesz opcję “zapamiętaj sklep lub przeglądarkę”w aplikacji bankowej.

Następna płatność nie będzie już wymagała wpisania kodu. Pozostanie Ci tylko wybranie sposobu płatności BLIKiem oraz zatwierdzenie jej PINem na telefonie co o kolejne kilka sekund przyspiesza i ułatwia płacenie.

Listę sklepów i przeglądarek, którym zezwoliłeś na takiego rodzaju płatność zobaczysz w aplikacji swojego banku. Tam też w każdej chwili możesz usunąć każdą pozycję z listy. 

Jak płacić BLIKiem w sklepach stacjonarnych?

W przypadku sklepów stacjonarnych oferowane są nam dwa rodzaje płatności: wpisując kod BLIK na terminalu lub płacąc całkowicie zbliżeniowo. 

Aby zapłacić przy użyciu kodu, należy:

  1. poinformować sprzedawcę o chęci użycia kodu BLIK jako formy zapłaty
  2. uruchomić aplikację bankową i wyświetlić kod BLIK (trzeba pamiętać, że jest on ważny tylko 2 minuty, więc najlepiej poczekać na skasowanie wszystkich produktów)
  3. potwierdzić płatność w aplikacji bankowej

Banki, w których wykonasz taką płatność znajdziesz na liście poniżej. Te zaznaczone pomarańczową obwódką mają dodatkowo opcję płatności zbliżeniowych. O ile opcji płatności BLIKiem z użyciem kodu nie będzie w każdym sklepie, o tyle płatność zbliżeniową zrobisz już w każdym miejscu, gdzie jest terminal. 

Aktualne na dzień publikacji 9.06.2022r.

Aby cieszyć się tą opcją, trzeba najpierw aktywować płatności zbliżeniowe BLIK. Będzie to różna droga w zależności od aplikacji bankowej.

Najczęściej wygląda to mniej więcej tak: Zaakceptuj regulamin płatności zbliżeniowych i włącz NFC niezbędne do wykonywania tego typu płatności. Aby taka opcja płatności nadal była bezpieczna, będziesz musiał włączyć blokadę ekranu, dzięki której tylko Ty będziesz mógł w ten sposób zapłacić swoim telefonem. 

Niestety nie możesz jednocześnie używać aplikacji Google Pay i BLIKa zbliżeniowo. Musisz wybrać jedną z nich w ustawieniach telefonu (wybierasz aplikację swojego banku i ustawiasz ją jako domyślną do płatności telefonem). Gdybyś chciał z powrotem użyć Google Pay, to musisz to najpierw zmienić w ustawieniach.

Jak przelać do kogoś pieniądze w 15 sekund dzięki przelewom BLIK na telefon?

Pomimo, że siedzę w promocjach bankowych od wielu lat, to przyznam szczerze, że z opcją przelewu na numer telefonu spotkałam się stosunkowo niedawno. 

Aby skorzystać z tej możliwości najpierw musisz zarejestrować swój numer do wykonywania przelewów na telefon. W aplikacji bankowej każdego banku będzie to wyglądało trochę inaczej, ale ogólnie droga jest mniej wiecej taka sama.

  1. Wchodzisz do aplikacji mobilnej Twojego banku i wybierasz “ustawienia”
  2. Następnie wchodzisz w “ustawienia płatności”, aby ostatecznie kliknąć na “ustawienia przelewu na telefon”.
  3. Tam będziesz mógł zarejestrować swój numer telefonu, który zostanie połączony z Twoim rachunkiem bankowym.

W ten sposób, kiedy znajomy zrobi przelew BLIK na Twój numer telefonu, to pieniądze wpłyną na to konto, dla którego zrobiłeś rejestrację.

Warto pamiętać, że numer telefonu w usłudze BLIK może być zarejestrowany tylko do jednego banku. Jeśli zarejestrujesz swój numer w kolejnym banku to stare konto zostanie nadpisane, a przelewy na telefon będą wtedy przychodzić tylko na to nowe konto.

Aby wykonać przelew BLIK do znajomego:

  1. Kliknij w ikonę BLIKa i wybierzesz opcję “Przelew BLIK na telefon”.
  2. Udziel aplikacji dostępu do swojej listy kontaktów lub wpisz numer telefonu znajomego.

Oczywiście osoba, do której wysyłasz taki przelew również musi mieć zarejestrowany numer w usłudze. Dzięki temu pieniądze na jego koncie pojawią się natychmiastowo. Świetnie sprawdza się to podczas rozliczania rachunku ze znajomymi podczas wspólnych wyjść na miasto – kiedy jedna osoba płaci cały rachunek i może od razu otrzymać przelew zwrotny od pozostałych.

Poniżej znajdziesz zestawienie banków oferujących takie przelewy BLIK:

W promocjach bankowych częstym warunkiem jest zapewnienie wpływu na promocyjne konto. I tutaj przelew BLIK nie zawsze jest przez regulamin akceptowany. Czasem banki chcą, aby przelew na konto był wyłącznie standardowy.

Dlatego tak ważne jest przeczytanie i przenalizowanie regulaminu promocji zanim weźmie się w niej udział. Nie musisz się jednak martwić, bo my to robimy za Ciebie. Zawsze dokładnie i wyraźnie piszemy, które przelewy są brane pod uwagę przez bank.

Jak wypłacać i wpłacać pieniądze BLIKiem z bankomatu?

To jest naprawdę proste. Choć mam nadzieję, że jak czytasz ten artykuł, to wszystkie z dostępnych opcji wydają Ci się tak samo banalne bo bardzo staram się nie komplikować 🙂

Aby wypłacić lub wypłacić pieniądze z bankomatu za pomocą kodu BLIK trzeba:

  1. w bankomacie wybrać opcję BLIK
  2. otworzyć aplikację i wyświetlić kod
  3. wpisać kod w bankomacie
  4. zatwierdzić w telefonie za pomocą PINu
  5. przy wpłacaniu włóż pieniądze do wpłatomatu i zatwierdź na ekranie poprawną kwotę, a przy wypłacaniu odbierz pieniądze i sprawdź czy zgadza się wypłacona kwota 

Wypłaty BLIKIEM z bankomatu zrealizujesz w tych bankach:

Jeszcze więcej opcji BLIK:

BLIK umożliwia jeszcze kilka dodatkowych opcji, które nie są używane na co dzień, ale warto wiedzieć o ich istnieniu. Są to:

  • płatności powtarzalne, które służą regulowaniu zobowiązań cyklicznych, takich jak opłaty za usługi w modelu abonamentowym lub faktury za telefon.
  • generowanie czeków BLIK (9-cyfrowy kod), służących do dokonywania płatności i wypłaty gotówki z bankomatów, który można przekazać osobie trzeciej.
  • wysyłanie prośby o przelew, by jeszcze szybciej rozliczać się ze znajomymi.

Co więcej do szczęścia potrzeba?

Na chwilę obecną usługa BLIK obecnie jest dostępna wyłącznie na terenie Polski, więc nie zapłacisz w zagranicznym sklepie, ani też w innej walucie niż polski złoty. Wszystko jednak wskazuje na to, ze to za niedługo się zmieni, bo BLIK dołączył do międzynarodowego systemu SWIFT. Oznacza to, że za niedługo będzie mógł również rozliczać płatności w EURO. Chciałoby się rzec, że to było oczywiste, tylko wszyscy czekaliśmy kiedy. BLIK ma się w Polsce świetnie, więc niedziwne, że twórcy chcą iść dalej w rozwoju firmy.

BLIK działa na telefonach zarówno z systemem operacyjnym Android jak i iOS. Jedynie do płatności zbliżeniowych dodatkowo potrzebujesz telefon z opcją NFC, ale i bez tego większość rzeczy możesz wykonywać. 

Już nie wspominając o tym, że często organizowane są konkursy z BLIKiem na czele. Rejestrujesz się w konkursie, płacisz i czekasz – jak Ci się poszczęści to wygrasz jakieś fajne nagrody.

Może i bym w to szczęście tak nie wierzyła, gdyby nie fakt, że moja przyjaciółka wygrała rok temu najnowszego Samsunga w loterii. Także każdemu może się przytrafić 🙂 

To wszystko składa się na moją bardzo pozytywną opinię na temat tego rodzaju płatności. Korzystam, kiedy tylko mogę.