Nadszedł ten moment. W połowie lutego fiskus otworzył przed nami bramy portalu do rozliczania corocznych pit-ów.

Oczywiście nie obyło się bez wpadki i blokady serwera już w pierwszym dniu, ale któż jest idealny? Na pewno nie nasz fiskus.

Polski (Nie)Ład w końcu na korzyść podatnika?

Czemu w ogóle ten artykuł? To proste. Wiele osób nie ma pojęcia, że oddaje państwu niepotrzebnie pieniądze, które może odliczyć sobie w zeznaniu rocznym. Tym bardziej, że zwrot w tym roku powinien być bardziej soczysty niż w ubiegłych latach. Wszystko za sprawą Nowego (Nie) Ładu, który wywindował kwotę wolną od podatku do 30 tysięcy złotych.

Tak, tyle możesz legalnie zarobić i nie odprowadzić od tego nawet grosza podatku. Dodatkowo zmieniły się progi podatkowe- na szczęście na Twoją korzyść. Teraz możesz spokojnie zarabiać do 120 tyś zł rocznie i wciąż płacić „tylko” 12% podatku. Co jeszcze możesz ugrać?

Ulga na 4+

To nie szkoła, tylko pomysłowość naszych ustawodawców. Jeśli masz min. 4 dzieci, masz dodatkowy bonus podatkowy. Każdy rodzic którego zarobki z tej pracy wynoszą do 85 528 zł nie zapłaci ani złotówki PIT.

Aby otrzymać tę ulgę potrzebne jest oświadczenie o spełnieniu warunków ulgi w zakresie wieku i liczby pociech. Brzmi nieźle. I warto skorzystać, bo to już konkretne pieniądze do zwrotu.

Ulga dla młodych

Jeśli masz mniej niż 26 lat i pracujesz, możesz skorzystać z dodatkowej ulgi. Przychody do kwoty 85.528 zł rocznie są zwolnione z podatku. Bierz, póki możesz, bo jak tylko skończysz 26 lat, Państwo zacznie Cię łupić, a nie dokładać.

Ulga dla seniorów – z haczykiem

Miało być tak pięknie. Ulga dla seniorów, którzy zdecydowali się pozostać na rynku pracy. Jeśli zarabiają nie więcej niż 85.528 zł rocznie, nie płacą PIT. Tu jest jednak znaczący haczyk. Aby dostać tę ulgę, muszą ZREZYGNOWAĆ ze swojego świadczenia emerytalnego! Tak, dobrze widzisz. Chcesz ulgę? Oddawaj emeryturę. Skandal!

Ulga prorodzinna

banklovers_podatki

Dla wszystkich, którzy posiadają dzieci. Wyjątek stanowią Ci, którzy rozliczają się liniowo (im ulga nie przysługuje).

O co chodzi? W rozliczeniu rocznym odliczysz 1.112,04 zł na pierwsze dziecko, 1.112,04/rok na 2 dziecko; 2.000,04 na 3 dziecko; 2.700,00 na 4 i kolejne dziecko. Ulga przysługuje podatnikowi rozliczającemu się indywidualnie, jeśli jego dochód nie przekroczył 56 000 zł.

Ulga termomodernizacyjna

banklovers_podatki

Jeśli modernizowałeś dom, robiłeś ocieplenie, dach, instalowałeś fotowoltaika lub pompę ciepła, to w zeznaniu rocznym możesz odliczyć do 53 tyś zł. Taki mały bonusie za ekologię.

Ulga na Internet – kolejny haczyk

banklovers_podatki

Jeśli korzystasz z Internetu możesz odliczyć rocznie kwotę 760 zł. Jest jeden haczyk. Ulga działa tylko raz, przez dwa następujące po sobie lata. Jeśli odliczałeś internet w przeszłości, sorry Vinnetou! To nie dla Ciebie. Jeśli nie – koniecznie skorzystaj!

Ulga na leki

banklovers_podatki

Jeśli masz orzeczoną niepełnosprawność (lub któreś z Twoich rodziców czy dziadków), to to jest bardzo istotna ulga. Wystarczy, że wykupując leki bierzesz imienne faktury i możesz odliczyć część tych kosztów od podatku. Jak to zrobić?

To bardzo łatwe. Sumujesz miesięczne wydatki na leki, odejmujesz 100 zł i wynik jest kwotą miesięcznego odliczenia. Jeśli Ty lub Twoi bliscy stosujecie drogie leki, to może się nazbierać niezła sumka do zwrotu.

Ulga na samochód

banklovers_podatki

Podobnie jak ulga na leki, to ulga przeznaczona dla osób niepełnosprawnych. Jeśli dojeżdżasz na zabiegi, do lekarza, na leczenie, do sanatorium etc, możesz odliczyć 2280 zł rocznie.

Darowizny

banklovers_podatki

Masz dobre serce i pomagasz organizacjom pożytku publicznego lub Kościołowi? Możesz te darowizny odliczyć od podatku. ?W przypadku darowizn na Kościół to nawet 100% dochodu, w przypadku innych organizacji, fundacji czy stowarzyszeń – nawet do 6% dochodu. Jak widzisz, warto pomagać. Aby zrobić odliczenie musisz mieć potwierdzenie przelewu pieniędzy na zbiórkę lub instytucję (kasa wrzucona do puszki lub na tacę niestety nie podlega odliczeniom).

Nie zapomnij przekazać 1,5%

Czasem jest tak, że nie możesz przekazać darowizny. To jasne. Ale ten jeden raz w roku może to zrobić za Ciebie państwo. Ciebie to nic nie kosztuje! Ten 1,5% jest pobierany z Twojego podatku. Mówiąc prościej – mniej pieniędzy idzie do skarbówki, więcej trafia do różnych organizacji.

Ciebie to nic nie kosztuje, a pomagasz innym. Możesz wybrać dowolną organizację pożytku publicznego: hospicjum, leczenie dzieci, seniorów, pomoc potrzebującym, opiekę nad zwierzętami. Ja co roku swój 1,5% procent oddaję na TOPR – to jasne. Chodzę po górach, mogę potrzebować ich pomocy. Ty możesz wybrać dowolną organizację i pomóc w czymś naprawdę ważnym i dobrym.

Jeśli nie masz nic na oku, tutaj znajdziesz wykaz wszystkich organizacji w całej Polsce: https://niw.gov.pl/opp/wykaz-opp/

Chcesz więcej takich treści? 

Jeśli chcesz regularnie otrzymywać praktyczne i pożyteczne treści na swoją skrzynkę, zapraszam Cię do naszego newslettera:

.