Usługa internetowego Kantoru Santander wygląda bardzo obiecująco. Ma ona pomóc każdemu klientowi tego banku, który będzie chciał sprawnie, szybko i bez zbędnych kosztów wymienić walutę.

Może szykuje Ci się wakacyjny lub służbowy wyjazd zagraniczny? Może chcesz spłacić kredyt walutowy? Czy może (tak jak ja) wolisz mieć oszczędności w obcej walucie?

Powodów może być wiele, a Kantor Santander pomoże Ci w każdej z tych sytuacji.

Dzisiejszy artykuł będzie moją subiektywną i dogłębną analizą usługi od Banku Santander, czyli internetowego kantoru dostępnego z poziomu panelu bankowości online.

Najpierw zweryfikuję, jak ta usługa od Santandera wypada na tle konkurencji, później powiem jakie waluty obsługuje oraz przedstawię szczegółową instrukcję korzystania oraz opiszę wszystkie jej dodatkowe możliwości, które zdobyły moje serce.

Zainteresowany? No to zaczynajmy!

Czy w ogóle warto korzystać z internetowego Kantoru Santander?

Po pierwsze, jak już może się domyślasz po moim wstępie, usługa ta będzie przede wszystkim przydatna dla osób, które mają już konto w Banku Santander. Nie można z niej skorzystać będąc „zewnętrznym użytkownikiem”. Niby to minus, ale też być może zachęta, aby założyć w tym banku konto na stałe.

Nie da się ukryć, że najważniejszym czego oczekujemy od kantorów internetowych jest dostępność i atrakcyjny kurs wymiany. No bo po co miałbyś korzystać z kantoru, w którym tracisz za każdym razem kilkadziesiąt złotych na przewalutowaniu i w dodatku musisz na przykład znaleźć punkt, w którym tego dokonasz?

W Santanderze nie tracisz! Jeśli chodzi o spread, czyli różnicę pomiędzy kursem sprzedaży a kursem kupna, to wypada on bardzo atrakcyjnie względem innych popularnych kantorów online.

Sprawdzając kurs u konkurencji, w tym samym czasie, w którym wymieniam złotówki na euro poprzez Kantor Santander wyglądało to następująco:

Powyżej widoczny kurs wymiany w Kantorze Santander
Powyżej kurs wymiany w konkurencyjnym kantorze internetowym

Zwróć uwagę, że w różnych miejscach może inaczej być opisywana transakcja „sprzedaj” i „kup”. W Kantor Santander sprzedaż i kupno dotyczy Ciebie, czyli: „(ty) sprzedaj swoje EUR” oraz „(ty) kup EUR za swoje złotówki”. W innych miejscach – i tak jest w powyższym przypadku – możemy się jednak spotkać z tym, że słowo sprzedaż i kupno dotyczy kantoru, czyli ” (kantor) kupuje od Ciebie EUR” i „(kantor) sprzedaje Ci EUR”. Tym samym sprzedaż w jednym miejscu będzie tym samym co kupno w innym.

Jak widzisz spread jest praktycznie identyczny. Natomiast różnica na korzyść Banku Santander jest taka, że ich kantor jest dostępny pod ręką, w bankowości internetowej 24/7. Musisz jednak liczyć się z tym, że spread weekendowy może być o wiele mniej atrakcyjny od tego w dzień roboczy.

Nie ulega więc wątpliwości, że usługa Santandera to coś z czego warto korzystać i co prawdopodobnie spodoba się klientom tego banku. Wejdźmy więc głębiej w szczegóły:

Jak zalogować się do Kantoru Santander?

Jak już wiesz, aby móc skorzystać z kantoru, musisz przede wszystkim mieć konto osobiste w Banku Santander i ich bankowość elektroniczną.

Jeśli już masz konto, to przejdź od razu do aplikacji Santander mobile lub zaloguj się do panelu bankowości online w przeglądarce komputera.

Jeśli jednak jeszcze nie masz konta, to sprawdź, jakie bonusy na start aktualnie oferuje Bank Santander >>

Na dalsze potrzeby tego artykułu założę, że konto już masz. W aplikacji znajdziesz przejście do kantoru w kilku miejscach:

  • ekran logowania prócz przycisków “zaloguj” i “BLIK” posiada jeszcze 4 przyciski na dole ekranu: oferta, mobilna autoryzacja, informacje i kontakt. Klikając w pierwszą opcję “Oferta”, a następnie “Kantor Santander”, po zalogowaniu się zostaniesz przekierowany bezpośrednio do tego miejsca
  • Na dole ekranu startowego widocznego po zalogowaniu, również masz do dyspozycji przycisk “Oferta”. Klikając w niego pojawi Ci się dłuższa lista oferty banku, a trzecim przyciskiem od dołu będzie właśnie “Kantor Santander
  • Użycie przycisku “Płatności na głównym ekranie jest ostatnią z opcji dostępu do kantoru. W kolejnym kroku kliknij w przycisk “Pozostałe” i tak znajdziesz kantor.

Znalezienie kantoru po zalogowaniu się do panelu internetowego w przeglądarce Twojego komputera, jest jeszcze prostsze! Zwyczajnie na głównym ekranie, w głównym menu kliknij zakładkę „Kantor Santander” 🙂

Załóż konto walutowe, aby wykonać przewalutowanie w Kantorze Santander

Aby wykonać zlecenie wymiany waluty potrzebujesz minimum dwóch rachunków pomiędzy którymi bank automatycznie dokona księgowania. Jeden z nich będzie kontem walutowym.

Dla przykładu, załóżmy, że potrzebujesz wymienić złotówki na euro. 

Zaloguj się do swojego konta na komputerze, a następnie na głównym pulpicie w sekcji “Konta” wybierz “Nowe konto” (to okienko się pojawi, jak najedziesz myszką w okolice tego miejsca):

Podpowiedź, jak założyć konto walutowe na potrzeby Kantoru Santander

Wybierz z listy Konto24 walutowe oraz wybierz walutę konta. W panelu klienta samodzielnie założysz konta do czterech walut: EUR, USD, CHF, GBP.

Kantor Santander pozwala na wymianę tych walut oraz dodatkowo SEK, NOK, DKK, CZK, jednak aby otworzyć konta w tych walutach, będziesz musiał udać się do najbliższej placówki banku i zrobić to z pomocą doradcy. 

Do konta walutowego możesz wybrać dodatkowo kartę, w przypadku naszego przykładu byłaby to MasterCard walutowa EUR.

Możesz mieć osobną kartę do konta walutowego lub połączyć z nim kartę do konta PLN

Możesz jej jednak nie brać i zamiast osobnej karty, skorzystać z usługi wielowalutowości. Dzięki niej, możesz połączyć swoją standardową kartę debetową „Dopasowaną” z kontem walutowym EUR, USD lub GPB i jedną kartą zapłacisz we wszystkich tych walutach bez kosztów przewalutowania.

Musisz jedynie posiadać wystarczającą ilość środków w walucie, w której chcesz zrobić zakupy. Możesz swobodnie kupować w internecie, płacić kartą w sklepach oraz wypłacać waluty w bankomatach za granicą.

Po przejściu kilku kolejnych kroków, w panelu zobaczysz swoje dodatkowe konto walutowe:

A skoro masz mieć nowe konto walutowe, to mam tutaj dla Ciebie również dwa słowa o opłatach:

Konto walutowe w EUR, USD, GBP oraz CHF będzie darmowe wtedy, gdy na rachunku zapewnisz średnie saldo miesięczne wysokości 20 jednostek danej waluty, czyli np. 20 euro.

Twoja pierwsza transakcja w Kantorze Santander – krok po kroku

Kantor Santander oferuje cztery sposoby na wymianę waluty:

  • wymiana waluty w czasie teraźniejszym – ten sposób opiszę dokładnie poniżej, bo jest on najczęściej wybieraną opcją spośród opisanych
  • zlecenie warunkowe – order – określasz kurs, po którym chcesz wymienić waluty. Jeśli wskazany kurs zostanie osiągnięty, wtedy wymiana dochodzi do skutku bez Twojej dodatkowej ingerencji
  • planowanie zleceń w przyszłości – to działa trochę jak zlecenie stałe. Możesz zlecić wymianę walut jednorazowo lub cyklicznie we wskazanej przez Ciebie dacie, zawsze po kursie z godziny 10:00
  • ustawienie powiadomienia o kursie – ta opcja jest powiązana z usługą Alerty24 i jest dodatkowo płatna. Tutaj przeczytasz więcej o dostępnych pakietach

Aby wymienić walutę wybierz w kantorze parę, która Cię interesuje oraz rodzaj transakcji, czyli kupno lub sprzedaż waluty. Możesz sprzedać lub kupić walutę już od jednej jednostki np. EUR, USD czy GBP.

Aby kupić euro wystarczy wpisać pożądaną kwotę, a system automatycznie już wypełni kwotę w złotówkach, jaką musimy dać, aby otrzymać 10 euro.

Następnie będziesz miał 15 sekund na potwierdzenie swojej decyzji. Jeśli tego nie zrobisz, system zresetuje sesję i będziesz musiał jeszcze raz wypełnić powyższe pole. Po zatwierdzeniu, po kilkudziesięciu sekundach możesz już kupować w wymienionej walucie:

Jeśli chciałbyś dodatkowo zobaczyć cały proces na filmie, możesz skorzystać z tego, który przygotował dla Ciebie Santander Bank:

Wielowalutowość – usługa, która zdobyła moje serce

Jak wspomniałam wcześniej, do konta w euro nie wzięłam karty, ponieważ zdecydowałam się skorzystać z usługi wielowalutowości. Mając wiele kart, do wielu kont bankowych, jest to dla mnie super-wygodna opcja.

Dzięki temu jedną kartą zapłacę zarówno w złotówkach jak i w euro. Jeśli założę do tego konto walutowe w dolarach lub funtach brytyjskich, to mogłabym płacić tą kartą we wszystkich 4 walutach.

Aby połączyć kartę z kontem walutowym musisz być zalogowanym do konta na komputerze. Przejdź do sekcji „usługi dodatkowe” na głównym pulpicie i wybierz wielowalutowość:

Następnie wybierasz z listy te konta walutowe, z którymi chcesz połączyć kartę, klikasz dwa razy „dalej” i akceptujesz zmianę wpisując kod z telefonu.

Tak naprawdę nigdzie na głównym pulpicie nie zobaczysz informacji o zmianie. Aby sprawdzić, czy zmiana została zapisana, kliknij jeszcze raz w wielowalutowość, a tam już powinna być informacja o połączeniu karty:

Dodatkowy „smaczek” na koniec

Jak udało mi się dowiedzieć, Bank Santander okresowo oferuje też swoim klientom kody rabatowe, które dodatkowo polepszają kurs wymiany.

Można je otrzymać jako powiadomienie z aplikacji mobilnej albo jako sms. Czasami są też widoczne bezpośrednio na stronie www Kantoru.

Aby skorzystać z takiej oszczędności, należy po wybraniu strony transakcji, pod okienkiem z kursem, wpisać otrzymany kod. Po jego zatwierdzeniu kurs się zmieni na jeszcze atrakcyjniejszy.

Takie postępowanie to dla mnie znak, że bank chce zadbać dodatkowo o swoich lojalnych klientów – za co należy mu się ogromny plus.

Moja opinia o Kantorze Santander

Wszystko jest bardzo intuicyjne i sprawnie działa – zaczynając od otwarcia konta walutowego, przechodząc przez zlecenie zakupu lub sprzedaży waluty, kończąc na łączeniu karty z kontami walutowymi.

Opisane działania trwają kilka sekund, a wynik widzisz praktycznie od razu. Kantor Santandera działa dokładnie tak jak powinien i ułatwia codzienne przewalutowania.

Jeśli nie wymieniasz często walut, a robisz to tylko na takie okoliczności jak wyjazd zagraniczny raz czy dwa razy do roku, to najlepiej jest zostawić na rachunku 20 jednostek danej waluty, żeby konto walutowe było darmowe i zasilać je kilkoma kliknięciami na potrzeby wyjazdu.

Każdy wyjazd to stres i dużo rzeczy do załatwienia, a tak chociaż wymianę walut załatwisz w kilka sekund – bez stania w długich kolejkach do kantoru stacjonarnego.