W tym roku udało mi się już zrecenzować aplikację bankową banku Millennium oraz BNP Paribas. Tym razem na tapet wezmę aplikację mBanku. Tak się złożyło, że w ostatnim czasie wzięłam udział w wielu promocjach bankowych, toteż miałam możliwość zapoznania się bliżej z aplikacjami mobilnymi różnych banków. 

mBank w tym roku miał kilka prawdziwych perełek. Najmniejsza premia za otwarcie konto wynosiła 400zł, a w najlepszych ofertach sięgała nawet 650zł. Część z naszych czytelników otwiera konta z zamiarem pozostania dłużej z danym bankiem, dlatego też chciałam się dzisiaj podzielić moimi uwagami na temat ich aplikacji bankowej. A po założeniu konta będziesz mógł porównać Twoje doświadczenia z moimi. 

A już teraz możesz sprawdzić, czy obecnie jest jakaś aktualna promocja mBanku

Sprawdzam aktualne promocje mBanku >>

Analizując łatwość obsługi oraz dostępne opcje w aplikacjach bankowych, stworzył się pewien schemat opisu, który pomaga przejść przez kilka odrębnych kwestii w chronologicznej kolejności. 

Opisując działanie i przydatność aplikacji przejdę najpierw przez ekran startowy, następnie sposoby logowania, najczęściej używane opcje, dostępność BLIKa i inne dodatkowe opcje oraz opinie innych. Tym razem jednak dodam jeszcze jeden akapit mówiący o tym, czy z tą aplikacją łatwo jest spełniać warunki promocji. No to zaczynamy 🙂 

Ekran startowy

W aplikacji mBanku wygląd ekranu startowego jest bardzo minimalistyczny. Jest logo, jest miejsce na wpisanie PINu, opcja BLIK po zalogowaniu, dostępne środki na rachunku (jeśli wybierzesz taką opcję w ustawieniach) i wyszukanie najbliższego oddziału/bankomatu mBank.

Ta ostatnia opcja wyróżnia ten ekran wśród innych aplikacji. To fajna opcja, bo mapka jest precyzyjna, nie zacina się, więc faktycznie realnie może pomóc w znalezieniu punktów bankowych. 

Logowanie do aplikacji

Aplikacja pozwala na dwa rodzaje logowania:

  • logowanie za pomocą odcisku palca, skanu twarzy lub tęczówki
  • wpisując 6-cyfrowy PIN

Jestem zwolenniczką 4-cyfrowego PINu (jak w aplikacji Millennium) i szczerym przeciwnikiem PINów w postaci hasła literowego. Nie uważam, żeby wpisywanie skomplikowanego hasła do aplikacji było bezpieczniejsze, bo jeśli zgubimy telefon, to pierwsze, co powinniśmy zrobić, to zadzwonić do naszego banku i zablokować dostęp do aplikacji na utraconym urządzeniu.

W przypadku mBanku jest to 6-cyfrowy PIN, który trzeba ostatecznie potwierdzić przyciskiem “zaloguj się”.

Przelewy, płatności, zwroty – czyli najczęstsze aktywności w aplikacji

Przelew można wykonać z kilku miejsc: 

  •  na głównym ekranie w środkowej części, obok opcji BLIK
  • wchodząc przez dolne menu “płatności” i wybierając “nowy przelew”

Ponieważ nie miałam zapisanych żadnych odbiorców, to po kliknięciu tego przycisku powitał mnie praktycznie pusty ekran. Myślałam, że zwiesił mi się telefon. Dopiero chwilę później zobaczyłam plusik w prawym dolnym rogu ekranu, który trzeba było kliknąć i jeszcze raz potwierdzić “przelew krajowy”.

Niestety aplikacja nie posiada autouzupełniania. Oznacza to, że jeśli nie masz zapisanego odbiorcy, to musisz wpisać wszystkie jego dane, nawet jeśli osoba ta wysłała Ci kiedyś przelew. Szkoda, bo to naprawdę fajna opcja i nieraz z niej korzystam w innych aplikacjach bankowych.

Aby wykonać zwrot otrzymanego przelewu, wystarczy wejść na niego, kliknąć trzy kropki w lewym dolnym rogu i wybrać “odpowiedz”. 

Ciekawa jest opcja automatycznego dopasowania naszych wydatków do kategorii, żeby końcem miesiąca móc zobaczyć zestawienie płatności z całego miesiąca. Fajne dla osób, które nie prowadzą osobnego zestawienia wydatków.

BLIK – czy łatwy w użytku?

Opcję BLIK znajdziesz w dwóch miejscach: na ekranie startowym przed logowaniem oraz na ekranie głównym w środkowej jego części. 

Jest tak zlokalizowany, że łatwo go zobaczyć. mBank oferuje wszystkie obecnie możliwości BLIKa, czyli: 

  • płatność kodem BLIK
  • przelew na telefon
  • prośba o przelew
  • płatności zbliżeniowe (bez generowania kodu)

Osobiście bardzo sobie chwalę BLIKa i używam go praktycznie zawsze przy płatnościach internetowych (na przemian z GooglePay). Cieszę się więc, gdy bank udostępnia wszystkie opcje i są one ładnie wyeksponowane. 

mOkazje

mOkazje to program lojalnościowy, z którego możesz korzystać poprzez aplikację bankową. Jest to program mający na celu wyróżnić i uatrakcyjnić bank na tle innych banków. Na ten temat stworzyłam osobny artykuł, więc jeśli jesteś zainteresowany, jak to działa, to zapraszam Cię do przeczytania:

Aplikacja, a spełnianie warunków promocji

Konto w mBanku założyłam dla promocji bankowej, więc w większości czasu używałam jej właśnie po to, by spełniać warunki tej promocji. Większość z naszych czytelników to praktycy w łowieniu okazji bankowych, więc stwierdziłam, że taki akapit z pewnością się przyda. 

Wzięłam pod uwagę wszystkie warunki promocji z roku 2022. I były to:

  • wpływ na konto 1000zł
  • 8 płatności kartą lub BLIKiem
  • 5 wybranych przez siebie aktywności na koncie (do wyboru: płatność kartą lub BLIKiem na dowolną kwotę, płatność internetową, przelew na konto w innym banku
  • obrót kartą na 350zł miesięcznie, by nie płacić za jej posiadanie

Z czego to ostatnie było bardziej warunkiem promocji Money Manii połączonej z promocją mBanku. Tak więc generalnie w ostatnim roku bank nie zmieniał warunków promocji. 

👉 Wpływ na konto mBanku – tutaj zależy mi na możliwości szybkiego zwrotu na konto, z którego wpłynęły środki.i to aplikacja zapewnia (jak pisałam powyżej). Zazwyczaj zostawiałam sobie 400zł na wykonanie warunku bezpłatności karty, a reszta wracała na moje główne konto

👉 8 płatności kartą lub BLIKiem – o używaniu BLIKa już opowiadałam. Jesli chodzi o używanie karty, to przy otwieraniu konta wybrałam kartę wirtualną, więc na czas promocji ustawiłam sobie kartę mBanku jako główną kartę w GooglePay i płaciłam za mniejsze zakupy. Nawet się nie zorientowałam kiedy spełniłam warunek zarówno 8 płatności jak i obrotu 350zł

Podsumowując: dotychczasowe warunki promocji w mBanku są tak banalne i niewyszukane, że z łatwością można je spełniać za pomocą aplikacji.

Do tego wypowiedzenie konta również można złożyć przez aplikację (zrobiłam to w 2 minuty), dlatego  w temacie promocji bankowych aplikacja ta dostaje bezapelacyjnie 10/10.

Efektem spełnienia warunków były bonusy w postaci wpływów na moje promocyjne konto:

Jesli też chcesz otrzymać taki przelew, to wystarczy wybrać promocję, w której będiesz chciał uczestniczyć, przeczytać nasz artykuł i postępować według wypisanych tam wskazówek.

Opinie na Google Play / Apple Store

W zestawieniu wszystkich aplikacji bankowych w tych dwóch sklepach, ta od mBanku znajduje się w ścisłej trójce najlepszych aplikacji. Potwierdza to niemała liczba głosów (4 miejsce zajmuje aplikacja BNP, ale z ilością 33 tys głosów). W przypadku mBanku mowa o ponad 300tys głosów w Google Pay i ponad 200tys w Apple Pay. To duża grupa osób, a im większa, tym więcej różnych podejść i wymagań. Dlatego też takie oceny uznaję za bardzo wiarygodne (oznacza, że nie jest spersonalizowana na jeden rodzaj potrzeb). 

BankOcena / liczba głosów w Google PlayOcena / liczba głosów w App Store
ING4,8 / 278 tys4,9 /  158,3 tys.
PKO4,8 / 588 tys4,8 / 308 tys.
mBank4,7 / 308 tys4,8 / 239,2 tys.
Stan na dzień 02.12.2022

A jaka jest moja opinia?

W mojej opinii aplikacja jest przejrzysta, ma podstawowe funkcje, których używam na co dzień. Szata graficzna być może mogłaby być bogatsza (BNP, Millennium czy Credit Agricole oferują barwne tapety widokowe), ale na pewno nie jest przeszkadzająca. 

Przebiegając oczami przez opinie innych użytkowników, w drugiej połowie listopada 2022 przewijała się informacja o tym, że aplikacja sama się wylogowuje oraz, że są powtarzające się problemy z przelewami. Ja osobiście ich nie zaznałam, przez ostatnie pół roku jej posiadania nigdy mi się nie zacięła ani nie uniemożliwiła przelewu. Jeśli zdecydujesz się na konto w tym banku albo już je masz, to chętnie przeczytam o Twoich doświadczeniach.